20 Cüzdan Bükücü Yiyecek: Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri

20 Cüzdan Bükücü Yiyecek: Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri
Çoğumuz bütçemizin elverdiği ölçüde, damak tadımıza uygun yiyecekleri ararız. Ve yine birçoğumuz günlük hayat koşuşturması içinde kolayca bulunan malzemelerle hazırlanan, cüzdanımızı zorlamayan yemekleri tercih ederiz. Oysa dünyanın dört bir tarafında, her biri birer kü

Çoğumuz bütçemizin elverdiği ölçüde, damak tadımıza uygun yiyecekleri ararız. Ve yine birçoğumuz günlük hayat koşuşturması içinde kolayca bulunan malzemelerle hazırlanan, cüzdanımızı zorlamayan yemekleri tercih ederiz.

Oysa dünyanın dört bir tarafında, her biri birer küçük servet olan yiyecekler de mevcut. İşte Japonya ’dan ABD ’ye, hem nadir bulunan et ve bitkisel ürünlerle hazırlandığı hem de özel yöntemlerle üretildiği için astronomik fiyatlara ulaşan o yiyecekler…

Safran Çiçeği

Safran

Dünyanın en pahalı yiyecekleri listesinin başında safran geliyor. Safran dünyanın her yerinde yetişen ‘Saffron Crocus ’ bitkisinden gelen bir baharattır. Daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran ’da yetiştirilir. Türkiye ’de ise safran Safranbolu ’da üretilmektedir. Yarım kilogram safran 80.000 çiçekten çıkarılabilir. Oldukça fazla kaynak ve işçilik gerektirdiği için bu baharatın fiyatı 500 dolar ile 5 bin dolar arasında değişmektedir.

Macadamia

Dünyanın en pahalı fındığı ‘Macadamia ’ fındığıdır. Oldukça sert kabuğunun altında yüzde 80 yağ ile yüzde 4 şeker oranıyla kaymak tadında bir özü bulunuyor. Bu fındığın kilosu 30 doları aşıyor.

Matsutake Mantarı

Pahalı olmasının nedeni dünyada nadir bulunması. Japonya ’da nadir yetişen ve trüf mantarına yakın güçlü aroması ile yemeklere lezzet katıyor. Yaklaşık fiyatı 1000 dolar!

Beyaz Truf

Beyaz trüf mantarı

Beyaz trüf mantarı dünyadaki en pahalı mantar olarak bilinir. Kilosu 2 bin euro ile 4 bin euro gibi inanılmaz fiyatlar arasında değişmektedir.

Elmas havyarı

Kara havyar dünyanın en pahalı havyarı olarak bilinir. Aslında en pahalı havyar Altın havyardır. ’Almas ’ kelimesi Farsça ’da elmas anlamına elir. Beluga havyarı ise 100 yılı aşkın bir süredir var olan ve 120 yıldır hemen hemen hiç değişime uğramamış bir balıktan elde edilmektedir. ABD ’de bu havyarın kilosu 5 bin dolar civarındadır.

İtalyan Beyaz Alba Mantarı

Mantarların “kutsal kadehi” olarak anılan bu mantarın fiyatının pahalı olması yoğun tadı, aroması ve nadir olmasından kaynaklanıyor. Fiyatı 160.000 dolar!

Pizza-Royale-007

Pizza Royale 007

Pizza Royale, Dom Perignon şampanyaya batırılmış İskoç somon füme, havyar, eski balzamik sirke, geyik eti madalyondan oluşuyor. Bunlara ek olarak 24 ayar altınla süsleniyor. Yaklaşık 4.000 dolar.

La Bonnotte patatesi

Dünyanın en pahalı patatesi Fransız ‘La Bonnotte ’ patatesidir. Deniz kenarında bulunan bölgelerde deniz yosunu ile ekilerek üretilir. Neredeyse yok olma sınırına gelen bu patatesin kilosu 5 bin euro ’yu buluyor.

Wagyu sığırı eti

Dünyanın en pahalı sığır eti ‘Wagyu ’ ineklerinde bulunuyor. Japonya ’nın Kobe şehrinde üretildiği için Kobe sığırı olarak da biliniyor. Bu Japon inekleri en iyi şekilde besleniyor. Avrupa ’da 200 gramlık fileto 100 dolardan fazla ediyor.

Samundari Khazana

“Su Ürünü Hazinesi” anlamına gelen bu yemeğin içinde havyar, deniz salyangozu, bir ıstakoz ve yenilebilir altın bulunuyor. Gösterişli öğün Londra ’daki Bombay Brasserie ’de servis ediliyor. Yaklaşık 3000 dolar!

en-pahali-kahve

Kopi Luwak

Endonezya ’nın Sumatra adası ile çevre birkaç adasında yaşayan ve “Asian Palm Civet (Paradoxurus hermaphroditus)” denilen bir hayvanın dışkısından elde ediliyor. Bu Civetler ağaçlarda yaşayan kedi benzeri bir hayvan ve en iyi kahve meyvelerini seçip onlarla besleniyorlar, daha sonra midelerindeki asitlerle bu kahve meyvelerini bir nevi fermante ederek çekirdekleri öğütmeden ama kimyasal değişikliğe uğratarak dışarı çıkarıyorlar. Sonra da bu dışkılar toplanıp çekirdekler işleniyor ve kilosu bulunduğunuz ülkeye göre 325 ile 1.200 dolar arası, bir fincanı da 50 dolar civarında satılıyor.

Geyik sütü peyniri

Geyik sütünden yapılan peynirin 450 gramı tam 500 dolar civarında olabiliyor. Bu kadar pahalı olmasının nedeni ise, peynirin sadece kuzey isveçte bulunan özel bir geyik çiftliğinde üretiliyor olması. Süt sadece Mayıs ve Eylül aylarında üretilebiliyor. Bir geyiği sağmak 2 saat sürerken, her geyikten günde bir galon süt elde edilebiliyor. Üretilen peynirlerin yağ ve protein oranı yüzde 12.

Chocopologie

Chocopologie

Dünyanın en lezzetli ve pahalı çikolatası ise Knipschildt ’ın Chocopologie ’si. Bu el yapımı trüf çikolatasının 500 gramı 2.600 dolar değerinde ve sadece sipariş üzerine siyah trüften ve %70 Valrhona kakaosundan üretiliyor.

Vielle bon secours

Bulunabildiği tek yer ise Londra ’da bulunan Bierdrome adlı bar. İçmek için ise bin doları gözden çıkarmak zorundasınız. Her ne kadar internet üzerinden 2 litrelik şişesini 50 dolara bulabilecek olsanız bile, bira en güzel kıvamına 10 yılda erişiyor. Bierdrome barındaki 10 yıllık şişe 12 kilo ağırlığında. Bira ise yüzde 8 alkol içeriyor.

Le-Parker-Omleti

Tieguanyin Çayı

Çayın adı “Merhametin Demir Tanrıçası” anlamına geliyor. Fiyat açısından merhametli olduğu söylenemeyecek Tieguanyin, dünyanın en pahalı çayı durumunda. Çin ’de üretilen en pahalı “Oolong” yani yeşil ile siyah renge sahip geleneksel Çin çayı olan Tieguanyin ’in bir fincanı 15 dolar civarında.

Le Parker omleti

Dünyadaki en pahalı omlet New York ’taki Le Parker Meridien adlı restoranda yeniyor. Bin dolar değerindeki omlette 10 gram sevruga havyarı, bir büyük ıstakoz ve 6 adet yumurta bulunuyor. Eğer evde yapmayı deneyecekseniz maliyeti yaklaşık 700 dolar ediyor.

Golden Sundae

Essen sandviçi

Dünyanın en pahalı sandviçi Almanya Essen ’den gelen ve Essen adı verilen sandviçtir. Şu sıralarda Berkshire-Cliveden ’da satılan bu üç katlı sandviç, tavuk, jambon, yumurta ve trüf mantarından yapılıyor. Fiyatı ise yaklaşık 200 dolar!

Altın sundae

Manhattan ’da ‘Serendipity 3 ’ adlı restoranda dünyanın en pahalı tatlısı olan bin dolarlık sundae yapılıyor. 2004 ’te yapılmaya başlanan bu tatlı aynı zamanda dünyanın en pahalı tatlısı olma ünvanıyla Guinness rekorlar kitabına girdi. Bu tatlı 5 top Tahiti vanilya soyası dondurması, Madagaskar vanilyası, 23 karat yaprak altın ve dünyanın en pahalı çikolatası olan Amedei Porceleana ’dan yapılıyor.

Yubari Kavunu

Dansuke karpuzu

Sadece Japonya ’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında yetişen bu karpuz siyah renkte ve gevrek bir kıvama sahip. Fiyatını arttıran şey ise mahsülün azlığı. Kuzey Japonya ’da yetişen Dansuke karpuzu sezon başına 65 tane yetişiyor. Bu nedenle fiyatı 6.000 dolar!

Yubari kavunu

Bir başka Japon meyvesi olan Yubari kavunları volkanik tüf oranı fazla toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunları. Ayrıca kusursuz bir küre şekline ve yumuşak bir kabuğa sahip. Fiyatı yaklaşık 22.000 dolar…