Ebeler Sağlık Hizmetleri Ordusunun Temel Direğidir

Ebeler Sağlık Hizmetleri Ordusunun Temel Direğidir
Alanya Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi, 6 Mayıs “Dünya Ebeler Günü” ile ilgili basın duyurusu yayınladı.

Alanya Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi, 6 Mayıs “Dünya Ebeler Günü” ile ilgili basın duyurusu yayınladı.
Alanya Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi yayınladığı basın duyurusunda şunları kaydetti:
Dünya’nın en eski mesleklerinden birisi olan “Ebelik Mesleği”nin önemine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 5 Mayıs “Dünya Ebeler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Ebeler; doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilkyardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini de yürütürler. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye “istek ve özlemle beklenen birisinin katılmasını sağlayan” ve bu mucizevî olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebeler, bu sebeple toplum içinde saygın bir yer edinmiştir.
Ebelik mesleği, insanlığın en eski mesleklerinden olup, bilgi, beceri, özveri, sabır ve hoşgörü kavramları üzerine kurulu bilimsel, saygın ve zor bir meslektir.
Sağlık hizmetleri anne karnında başlar. Böylece gebelikte başlayan sağlık hizmeti, doğum, lohusalık ve aile planlaması ile devam ederek sonraki yaşlara ve kuşaklara temel oluşturmaktadır. Bu hizmetin esası dünyanın her yerinde ebelik hizmeti ile kurulmuştur.
Ebeler, sağlık hizmetleri ordusunun temel direği olup, insan yaşamına doğrudan dokunan, sevgi ve saygı temelinde ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan hızlı çalışan hünerli bireylerdir.
Tüm Ebelerin Dünya Ebeler Gününü kutlu olsun.