Öne Çıkanlar antalya son dakika alanya haber alanya alanya gazetesi

Bu haber kez okundu.

Mars’tan Gelen İlk Sesler Kaydedildi


Geçtiğimiz hafta Mars"a inen NASA"nın InSight uzay aracı gezegendeki bilimsel verileri toplamak için harekete geçti ve kızıl gezegendeki rüzgarın sesini kaydetti. Mars"ın sesini kaydeden uzay aracı InSight"ın baş araştırmacısı Bruce Banerdt, "Bu sesin yakalanması planlanmamış bir durum oldu. Ancak misyonumuzu adadığımız şeylerden biri Mars"taki devinimi ölçmek ve bu görev doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor" dedi.

RÜZGARIN HIZI 15 İLA 25 KM/H

Rüzgarın sesi, InSight"taki hava basıncı sensörü ve sismometre aracılığıyla kaydedildi. Hava basıncı sensörü, hava titreşimlerini doğrudan algıladığında, sismometre, Mars rüzgarının InSight"ın güneş panellerinden üflediği titreşimleri kaydetti. Bilim insanları rüzgarın hızının 15 ila 25 KM/H arasında olduğunu tahmin ediyor.

MARS"TAN GELEN İLK RÜZGAR SESİ

InSight bilim ekibinin bir parçası olan Tom Pike, "Uzay aracının kenarlarındaki güneş panelleri rüzgarın basınç dalgalanmalarına tepki veriyor. InSight panelleri çanak görevini görüyor Mars rüzgarı panellere çarpıyor. Güneş panellerinden gelen iniş titreşimlerinin yönü rüzgarın yönü ile eşleşiyor" açıklamasını yaptı.

Videodaki ses, insan kulağının duyması için iki oktav yükseltildi. Videoda Mars"tan gelen ilk rüzgar sesi duyulabiliyor.

.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner169

Alanya Gazetesi Alexa