Antalya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Antalya’da 41 Projenin Açılışını Yaptı

Antalya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Antalya’da 41 Projenin Açılışını Yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Antalya'da 41 projenin açılışını yaptıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Antalya'da 841 milyon lira tutarındaki 41 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Başbakan Davutoğlu,  Antalya"da 41 projenin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan  Ahmet Davutoğlu,  Antalya"da 841 milyon lira tutarındaki 41 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Expo 2016  Antalya"nın açılışı için  Antalya"ya gelen  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Başbakan Davutoğlu,  Kepez Arena yanındaki miting alanında düzenlenen 841 milyon lira tutarındaki 41 projenin toplu açılış törenine katıldı. Törende  Cumhurbaşkanı Erdoğan"a eşi  Emine Erdoğan,  Başbakan Davutoğlu"na da eşi  Sare Davutoğlu eşlik etti.

Antalya"nın kendileri için farklı olduğunu, her mitinglerinde Antalyalıların kendilerini bağrına bastığını belirten Başbakan  Ahmet Davutoğlu, tüm şehirlere elleri dolu gittiklerini söyledi. Davutoğlu, "Başkaları  Ankara"dan dışarı çıkamazken, başkaları kumpastan, tuzaktan, iftiradan, hakaretten medet umarken biz sizlerle birlikte yeni  Türkiye"yi imar ve inşa ediyoruz. Yollar açıyoruz, köprüler yapıyoruz, havalimanları yapıyoruz, toplu konutlar, okullar, üniversiteler yapıyoruz" dedi.

"HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAĞIZ"

Hamaset değil iş ürettiklerini vurgulayan Davutoğlu, başkaları gibi siyaseti laftan, hakaretten, iftiradan ibaret görmediklerini, hayata ve vatandaşlara dokunduklarını belirtti. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Varsın başkaları, muhalefet partileri  Ankara"ya mahkum olsun, varsın başkaları kurultay oyunlarıyla kimin kime çelme takacağıyla meşgul olsun, kongre, kurultay yapsınlar. Varsın bu muhalefet liderleri ne şekilde birbirleriyle mücadele edeceğinin hesabını yapsınlar. Varsın bazıları bu hareketin, bu kutlu yürüyüşün zaafa uğrayacağı felaket günlerini beklesinler. Varsın başkaları parti içi kavgaları, ihtilafları siyaset zannetsinler. Varsın medya üzerinden siyaseti dizayn etmek isteyen münafık tipleri  Ak Parti"nin, parti içi tartışmalarla tökezlemesini, yavaşlamasını beklesinler. Bütün fitnecilerin, münafıkların heveslerini, arzularını, beklentilerini kursaklarında bırakacak aşk ve imanla milletin huzurundayız, sonuna kadar  Antalya ile milletle birlikte olacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan partililerle gurur duyduklarını dile getiren Davutoğlu, "Her on yılda bir dünya görüşü, mahalle, parti değiştirenler bizim dava bilincimizi de vefamızı da kardeşliğimizi de anlayamazlar. Biz her yerde omuz omuzaydık, her yerde hep beraber omuz omuza olacağız" diye konuştu.

DAVOS"DA EĞİLMEYEN BAŞLAR

Aşk, iman, arzu ve heyecanın ortak davaları olduğunu dile getiren Davutoğlu, alandaki partililerin "Dik dur eğilme Ak Gençlik seninle" diyerek seslenmeleri üzerine, "Size bir soru sorayım.  Toroslar eğilir mi,  Toroslar? Peki  Toroslar"ın bağrından çıkmış kardeşiniz eğilir mi?  Toroslar nasıl eğilmezse, Allah"ın izniyle hiçbir gücün karşısında bu başlar eğilmemiştir, eğilmeyecektir. Davos"ta eğilmeyen bu başlar, dünyanın her köşesinde al bayrağı dalgalandıran bu başlar, Cumhurbaşkanımızdan aldığımız emanetle hiçbir yerde eğilmeyecek. Allah"ın önünde eğilen başımız başka hiçbir makamın, mevkinin ve hiçbir baskının karşısında eğilmeyecek" diye konuştu.

Antalya"ya yapılan eğitim, sağlık ve diğer alanlardaki yatırımları anlatan Davutoğlu, 841 milyon liralık yatırımın 286 milyon lirasının  Antalya Büyükşehir Belediyesi"nce gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

Ak Parti kadrolarının sadece bilekleriyle değil, yürekleriyle çalıştığını kaydeden  Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bilek yorulabilir, dizde bazen derman kesilebilir ama yürek hiçbir zaman yorulmaz. Yürek ancak son nefesi verdiğimiz zaman durur. Torosları aşıp yaylalara geçerken nice zor yollardan geçersiniz bilirsiniz ama o zor yolları, o dar geçitleri geçerken yörük kervanları hiç durdu mu? Durmaz. Peki, bizim önümüze ne engel koyarlarsa koysunlar biz durur muyuz? Bizi durdurabilirler mi? Bizi yavaşlatabilirler mi? Bizi herhangi bir şekilde sizinle buluşmaktan, birleşmekten alıkoyabilirler mi? İşte farkımız bu. Çevremizde ne tuzaklar kurarlarsa kursunlar, hangi kapalı kapılar ardında hangi planları yaparlarsa yapsınlar Allah"ın izniyle tarih ve millet şahit olsun ki  Türkiye"nin yükselişini hiçbir zaman engelleyemeyecekler."

TÖRENE KATILAN BAKANLAR

Kepez Arena"daki törene Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı  Mahir Ünal, Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci,  Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, eski bakanlar  Mehdi Eker ve Hayati Yazıcı,  Antalya milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

AÇILIŞI YAPILAN YATIRIMLAR

Toplu açılış töreninde 17  Eylül 2015"te inşaat çalışmalarına başlanan, ihale şartnamesinde  10 Aralık 2016"da tamamlanması öngörülürken Expo açılışı için sürdürülen hummalı çalışmayla 150 günde tamamlanan 310 milyon 800 bin TL"lik  Antalya 2"nci aşama raylı sistem hattıyla birlikte 10 milyon 100 bin lira bedelli raylı sistem araçlarının ilk etap teslimi gerçekleştirildi. Açılışlarda ayrıca Büyükşehir Belediyesi"nin yaklaşık 175 milyonluk yatırımla gerçekleştirdiği yeni yolların, TEİAŞ 19"uncu Bölge Müdürlüğü"nün  Antalya,  Alanya ve  Serik"te gerçekleştirdiği 97 milyon liralık yatırımların, DSİ Bölge Müdürlüğü"nün 76 milyon liralık  Alanya,  Kumluca,  Korkuteli,  Manavgat"da gerçekleştirdiği yatırımların açılışı yapıldı. Bunun yanı sıra, İl  Milli Eğitim Müdürlüğü"nün  Akseki"den Kaş"a yapımını tamamladığı okullar, Karayolları Bölge Müdürlüğü"nün 12 milyon liralık Demokrasi Kavşağı üst geçit köprüsü ve Havalimanı Köprülü Kavşağı, Kamu Hastaneleri Birliği"nin  Serik"te 10 yataklı devlet hastanesi, Kredi  Yurtlar Kurumu"nun  Korkuteli"de 300 kişilik öğrenci yurdu, İl  Emniyet Müdürlüğü"nün  Akseki,  Gündoğmuş ve Kaş"ta yapılan hizmet binaları ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı"nın İncekum Tabiat Parkı"nda yaptığı yatırımların da açılışı yapıldı.

TÖREN ALANINDAN NOTLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Başbakan Davutoğlu"ndan önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım,  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili  Menderes Türel,  Kepez Belediye Başkanı AK Partili  Hakan Tütüncü konuştu.

Açılışta  Cumhurbaşkanı Erdoğan"ın eşi  Emine Erdoğan ve Başbakan Davutoğu"nun eşi  Sare Davutoğlu yan yana oturdu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ulaştırılmak istenen yazılı notlarla tek tek ilgilendi.

Kepez Arena önünde Seyhan Caddesi"nden gerçekleşen toplu açılış töreninde, alanı saatler öncesinden dolduranlar sıcak hava nedeniyle zor anlar yaşadı. Çok sayıda vatandaş, sıcak nedeniyle baygınlık geçirdi. Fenalaşanlara sağlık ekipleri müdahale etti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı açılış için gelenler arasında en dikkat çeken isim  Cibuti"den  Akdeniz Üniversitesi"ne öğrenci olarak gelen Muti oldu. Sempatik tavırları ve düzgün Türkçesiyle dikkat çeken Muti,  Başbakan Davutoğlu"ndan kendisi için burs isteyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan"ın konuşması, kendisine yönelik sevgi gösterileri, tezahüratlar nedeniyle sık sık kesildi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ara omuzlarına  Antalyaspor atkısı aldı. Erdoğan"ın konuşması sırasında miting alanında dev Türk Bayrağı açıldı.

Konuşmasının ardından toplu açılış töreni için bir süre sahnede Başbakan  Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere protokolün diğer üyelerini bekleyen  Cumhurbaşkanı Erdoğan"ın açılış için meydana gelenlerle şakalaşması da dikkatlerden kaçmadı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, eliyle makas işareti yaparak sıranın açılışa geldiğini anlattı.

Kurdelenin kesimi sırasında bariyerlerden atlayan bir kişi sahnenin önüne kadar ulaşmayı başardı. Ancak tam sahnenin önünde korumalar 30"lu yaşlardaki kişiye müdahale etti. Müdahalenin dozu sert olunca  Cumhurbaşkanı Erdoğan, eliyle "sakin" işareti yaptı.

Kepez Arena önünden gerçekleştirilen toplu açılış töreni kurdelenin kesilmesiyle sona ererken  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Başbakan Davutoğlu tören sonrasında satranç takımı dağıttı.

Tören öncesinde de İl Emniyet Müdür Yardımcısı İzzet  Balaban tarafından görev alan 2 bin 965 polis için, telsizden, "Gözünüzü dört açıp vatandaşı kırmadan ve incitmeden görev yapın" anonsu yapıldı.

CANLI YAYINLANDI

Emre BAYLAN- Tolga YILDIRIM- Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA) -

(Tür: Yurt)