Börek Yapıp Satarak Kanserle Mücadele Etti

Börek Yapıp Satarak Kanserle Mücadele Etti
Alanya'da eşinden ayrı yaşayan 2 çocuk annesi 40 yaşındaki Gülsemin Civan, yaklaşık 3 yıl önce yakalandığı rahim kanserinden börek yapıp satarak kurtuldu.

Alanya"da eşinden ayrı yaşayan 2 çocuk annesi 40 yaşındaki Gülsemin Civan, yaklaşık 3 yıl önce yakalandığı rahim kanserinden börek yapıp satarak kurtuldu. Civan, uzun tedavi sürecinde yaptığı börekleri satarak hem moral buldu, hem çocuklarının ihtiyacını, hem de hastane masraflarını karşıladı.

Antalya"da bir gıda firmasının  Alanya Bölgesi Toplu Tüketim Satış Sorumlusu olarak görev yapan Gülsemin Civan, yaklaşık 3 yıl önce işe giderken kullandığı aracında fenalaştı. Güçlükle  Alanya Devlet Hastanesi"ne giden Gülsemin Civan"a bir dizi tahlil yapıldı. Doktorların yatarak tedavi önerisinin ardından  Alanya"da özel bir hastaneye giden Gülsemin Civan"a, buradaki kontrollerinde rahim kanseri teşhisi konuldu. Kanser olduğunu öğrendiğinde neye uğradığını şaşıran Civan, psikolojisi bozulunca işinden ayrıldı. Bir süre kimseyle görüşmeyen Civan, doktorların tedavi önerisine de yanaşmadı.

ARKADAŞLARI DESTEK VERDİ

Gülsemin Civan"ın hayatı, alışveriş merkezinde karşılaştığı arkadaşının "Bana ev börekleri yapan biri lazım" demesi üzerine değişti. Ertesi gün 5 farklı börek yapıp arkadaşına götüren Civan, iş teklifi aldı. Bir süre evde börek yapan Civan, arkadaşlarının desteğiyle bir işyeri açtı. Sonrasında tedaviye de başlayan Gülsemin Civan, yapıp sattığı böreklerle hem moral buldu, hem çocukları ve evinin ihtiyaçlarını, hem de hastane masraflarını karşıladı.

"ÖLECEK MİYİM?"

Yaklaşık 2.5 yıl süren tedavinin ardından bu yıl başında kanserden kurtulmayı başaran, oğlunu üniversitede okutan, kızını da üniversiteye hazırlayan Gülsemin Civan, yaşadıklarını tüm kadınlara ve kanser hastalarına örnek olması amacıyla anlattı. Kanser olduğunu öğrendiğinde büyük şok yaşadığını belirten Gülsemin Civan şöyle konuştu:

"Doktor hanım direk yüzüme bakarak "Gülsemin hanım kansersiniz ama korkmayın. Daha yolun başındasınız, ölmeyeceksiniz. Tahlil sonuçları Haziran (2013) ayının 21"inde gelecek. O zaman net teşhis ve tedavi uygulayacağım" dedi. Ben öyle aptallaşmışım ki, hastaneden kilometrelerce uzaklıktaki evime yürüyerek gelmişim. Kendi kendime "Nasıl yani, ben ölecek miyim? Çocuklarım var, kızım ortada kalır ve oğlum o dönemde üniversitede okuyor" diye düşündüm." 

"İÇİMDEKİ KADINI KIŞKIRTTI"

Kanser olduğunu öğrendiği günün ertesinde hiçbir şey olmamış gibi işine devam ettiğini anlatan Gülsemin Civan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öyle bir psikolojiye girmiştim ki bir süre sonra "çalışmamın manası yok" diyerek işten ayrıldım. Bu süreçte evden çıkmayarak kimseyle görüşmedim. Bu sırada doktorların verdiği tedaviye başlangıç tarihi olan 21 Haziran"da hastaneye gitmedim. Onun yerine evime yakın bir alışveriş merkezine gittim. Burada AVM"nin içerisinde hizmet veren bir marketin unlu mamullerinden sorumlu arkadaşım Mehmet Akkan ile karşılaştım. Onunla sohbet ederken, "Bana ev börekleri yapan biri lazım" deyince ben de "ben yaparım" dedim. Arkadaşım bana "bu süslü püslü halinle sen mi börek yapacaksın" deyince içimdeki kadını kışkırttı ve ben de ertesi gün yapıp getireceğimi ve ondan sonra konuşmamızı teklif ettim. Ertesi gün 5 çeşit börek yaparak oraya götürdüm. Her birinin tadına bakan arkadaşım börekleri beğenerek bana iş teklif etti." 

"TOPUKLULARIMI SEVİYORUM"

Börek yapmaya başladıktan 1 ay sonra yakın arkadaşlarının ısrarı üzerine doktora gittiğini aktaran Civan, şöyle dedi:

"Hastanede küçük bir operasyon geçirdim ve ilaç tedavisi görmeye başladım. Bir süre sonra vücudum tedaviye yanıt vermeye başladı. Çok zor badirelerden arkadaşlarım sayesinde geçtim. Arkadaşlarım aralarında topladıkları bir miktar para ile tedavi masraflarımı karşıladı. Böreklik malzemelerimi bir otelin satın alma müdürü ve aşçıbaşı arkadaşlarım aralarında topladıkları paralarla aldı. Ondan sonra arkadaşlarımın yardımıyla Gülsemin Börek Evi"ni kurdum. O günden bu güne hayata sımsıkı sarıldım. Çok şükür hastalığımı da atlattım. Doktorun dediği gibi yolun başındaydım. Çok çalıştım.  Sabah erken saatte kalkıp börek yaptım fakat kendimi de hiç ihmal etmedim. Yedim, eğlendim, gezdim, çocuklarımla daha çok vakit geçirdim. Hayata bağlandım. Hayatımı sevdim. Yeni işim sayesinde hem maddi hem de sağlık açısından hayata bağlandım. Kadınlar kendilerini eve kapatmasın. Ben istiyorum ki kadınlar gerçekten ayaklarının üzerinde dursun. Börek olayı hayatımın dönüm noktası oldu. İnsanlar dış görünüşe bakarak önyargılı olmasın. Ben topuklu ayakkabılarımla güçlü bir kadınım. Hangi işi yaparsam yapayım topuklularımı seviyorum."