Alanya Hıdırellez Şenlikleri 5 Mayıs'ta Başlıyor

Alanya Hıdırellez Şenlikleri 5 Mayıs'ta Başlıyor
Türk dünyasında mevsimlik bayram olarak kutlanan Hıdırellez Şenlikleri, bu yıl Alanya Belediyesi tarafından ikinci kez düzenlenecek. Yaz mevsiminin de müjdecisi olan Hıdırellez, 5 Mayıs saat 19.00’da Belediye Binası arkasındaki Galip Dere Halk Plajı’nda düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

“DİLEĞİNLE GEL ALANYA”
“Dileğinle Gel Alanya” sloganıyla geçen yıl başlatılan kutlamaların, bu yıl 2. si düzenlenecek. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “İlk çağlardan günümüze, Türk dünyasında bazı yerlerde baharın müjdecisi, bazı yerlerde ise yazın müjdecisi olarak kutlanan Hıdırellez şenliklerini bu yıl tekrar düzenleyeceğiz. Geçen yıl halkımızdan büyük beğeni alan kutlamalar, bu yıl yine bir birinden farklı görsel etkinliklere sahne olacak” dedi.

ESKİ EĞLENCELER CANLANDIRILACAK

Eski zamanlardaki gelenek ve göreneklerin günümüze aktarılması ve yeni nesillerde kültürümüze yönelik farkındalık yaratılmasının hedeflendiğini belirten Belediye Başkanı Yücel, “Halkımızı farklı bir etkinlikle buluşturuyoruz. Hıdırellez Şenliklerine tüm halkımızı davet ediyorum” ifadesini kullandı.

5 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak kutlamalarda kına köşesinden, dilek ağacına kadar Hızırellez ruhuna uygun her şey şenlikte yeralacak. Müzik grupları, otların kaynatılacağı sembolik kazanlar, çiçek ve taş boyama stantları, dilek ağacına kilit asma, çadır süsleme, fotoğraf köşesi, fener yakma gibi etkinliklerle, şenliğe katılanlar geç saatlere kadar doyasıya eğlenebilecek.

DİLEK FENERİ YAKILACAK
Tüm gece sabaha kadar sürecek kutlamalarda, sahilde ateşten atlama, deniz feneri, deniz yüzeyinde görsel şölenler ve denize dilek atma etkinlikleri düzenlenecek.