banner179
Öne Çıkanlar alanya Dolmabahçe Dolmabahçe Sarayı ürünlere ekonomi

Bu haber kez okundu.

Rüzgar: Pandemi sürecinde 'Tarımın önemi' anlaşıldı

Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, düzenlediği basın toplantısında, Mart ayı itibari ile başlayan (Covid-19) Pandemi süreci ile ilgili açıklamalar yaptı. Rüzgar, ilk olarak pandemi sürecinde gıda arzının önemine vurgu yaparak, korona virüs sürecinde müdürlük olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Rüzgar, “Yaklaşık 3 aylık (Covid-19) sürecinde tarımın, hayvancılığın, gıda arzının ve güvenilirliğinin ne kadar büyük hayati öneme haiz olduğu görülmüştür.” İfadelerini kullandı. 

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak pandemi sürecinde yapılan çalışmalarında altını çizen Rüzgar, “Bakanlığımız politikaları doğrultusunda müdürlüğümüz (Covid-19) sürecinde tüm birim ve çalışanları ile seferber olmuş, mesai mefhumu gözetmeksizin 7/24 gıda arzı ve güvenirliliği için hem bitkisel üretimin hem hayvansal üretimin aksamadan devamlılığını sağlamış, tüm bu süreç boyunca üreticilerimizin yanında olmuş, tarlasında, serasında, bahçesinde, ahırında, ağılında, arılığında üretimin her alanında ve aşamasında çiftçimizin sorun yaşamamasını sağlamış, en ufak bir sorunda anında müdahale ederek çözüm sağlanmış, tüketicilerimizin hem gıda arzı ve hem de gıda güvenilirliği konuların da sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde süreci geçirmeleri için süreç boyunca denetim ve kontrollerimiz aralıksız devam etmiştir. Hayvanlarımızın sağlığı ve koruyucu hekimlik noktasında aşılamalar ve sağlık taramaları aralıksız devam etmiştir. Üretici ve çiftçilerimizin tarlasına, bahçesine, serasına, ahırına, ağılına, arılığına bitkisel ve hayvansal üretimin devamlılığı için gerekli tedbirleri alarak gitmeleri sağlanmış, gerekli ve her türlü teknik ve lojistik destek sağlanmıştır. Ziraat odamız, tüm oda başkanlarımız, muhtarlarımız, veteriner hekim kliniklerimiz, bitki koruma, gübre, fidan bayilerimizle kısacası tüm sektör paydaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışılmış, her türlü bilgi akışı sağlanmış, sorunlara yerinde ve zamanında müdahale edilmiş, süreç sorunsuz bir şekilde geçirilmiştir. Tüketicilerimizin gıda güvenilirliği ile şikayet ve taleplerine anında müdahale edilmiştir. Müdürlüğümüzün fiziksel yapısı ve çalışanlarımız noktasında (Covid-19) ile ilgili her türlü tedbirler alınmış, gerek müdürlüğümüze gelen vatandaşlarımız gerekse üretim alanına gittiğimiz Vatandaşlarımızın da her türlü tedbir almaları sağlanmıştır. ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ noktasında (Covid-19) sürecinde bitkisel ve hayvansal üretimimiz, gıda arzımız ve gıda güvenilirliğimiz aralıksız devam etmiştir ve aralıksız devam edecektir. Tüm bu süreç boyunca özveri ile görevlerini yapan tüm mesai arkadaşlarıma ve koordineli bir şekilde temasta olduğumuz tüm sektör paydaşlarımıza çok teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” diye konuştu. 

Rüzgar, sürecin beraberinde tarıma olan ilginin de arttığını ifade ederek, “Bu süreçte yeni gelişmeler de oldu tabi ki, insanlar tanıma yöneldi. İnsanlarımız şu anda bu süreç boyunca gerek sosyal medyadan, gerek diğer iletişim kanallarından ve kurumumuza da gelerek tarım yapmak istediklerini üretim yapmak istediklerini bildirdiler. En çok da örtü altı muz, avokado ve tropikal meyveler biliyorsunuz Alanya’mızda ciddi bir boyutta. Aynı zamanda koyun ve keçi üretimine en çok bu talep oldu. Biz tabi bütün çiftçilerimize ve yeni çiftçilerimize gerekli teknik desteği sağlıyoruz ve sağlamaktayız. Bu üretime yeni katılan insanlarımıza tüm destekleri, projeleri, kırsal kalkınma programlarımızı anlatıyoruz. Bütün bu süreç boyunca bakanlığımız tarafından verilen tarımsal destekler oldu. Hiçbir üreticimiz mağdur edilmedi. Ciddi boyutlarda ödemeler yapıldı” şeklinde konuştu. 

Tarım alanlarının boş kalmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın projeler ürettiğini söyleyen Mehmet Rüzgar, “Bakanlığımız bu süreçte yeni çalışmalar da yapıyor. Artık Türkiye’de ve tabi Alanya’mızda da boş arazi yani ekilmemiş arazi kalmama noktasında bakanlığımızın yeni bir politikası var. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Atıl arazilerimiz ekilmeye devam ediyor. Biz de Alanya’mızda bu arazileri tespit etmeye çalışıyoruz. Boş arazi kalmayacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner167

banner169

Alanya Gazetesi Alexa