Öne Çıkanlar son dakika alanya haber antalya alanya gazetesi gazipaşa

Bu haber kez okundu.

Kiracılara müjde kapıda kiracılar %10 daha az ödeyecekler


Milyonlarca konut sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Teklife göre, kira artışı ÜFE yerine TÜFE’ye göre belirlenecek ve böylece kiracıların yüzde 10 daha az kira ödemeleri hedefleniyor.

20 milyon kiracının bulunduğuTürkiye’de Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa, kiralar TÜFE’ye göre artacak.Mevcut yasaya göre kira atışı son 12 aylık ortalama üretici fiyat endeksine (ÜFE) göre yapılıyor.

Zamlar 2019'da TÜFE'ye göre

Yeni Ekonomi Paketi'nde kira artış hesaplamalarının ÜFE'ye göre değil, TÜFE'ye göre olacağı kararı da çıktı. Yeni Ekonomi Programı 3 senelik olacak şekilde hazırlandı ve program 2019-2021 yıllarını kapsayacak. 

ÜFE ve TÜFE arasındaki fark ne?

ÜFE ile TÜFE arasındaki temel farklılık, kapsamdan kaynaklanıyor. ÜFE'de hizmetler sektörü bulunmuyor. Fakat biliniyor ki TÜFE'de hizmetler sektörü önemli bir yer tutuyor. ÜFE dış etkenlere daha bağlı olarak değişiyor. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE)değerleri her ay 3’ünde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.

.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner169

Alanya Gazetesi Alexa