banner179
Öne Çıkanlar haber alanya gazetesi antalya gazipaşa son dakika alanya

Bu haber kez okundu.

Bakan Çavuşoğlu'ndan muz açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ithal tarım ürünlerine ilişkin gümrük vergisi indirimine yönelik yanlış anlaşılmaları yaptığı bir açıklamayla düzeltti. "Yerli muz üretimine darbe. Gümrük Vergisi yüzde 145’ten yüzde 7’ye düşürüldü. İthal muzun önü açıldı" yorumlarına "Kaynağından doğru bilgiyi aldıktan sonra yorum yapmanız daha uygun olurdu. Hükümetimiz, muz üreticilerimiz dahil tüm çiftçilerimizin her zaman yanındadır" yanıtını veren Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin resmi Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: 

'HAKSIZ REKABET ORTAMI ENGELLENECEK'
Taze muz ithalatında yüzde 145 oranında gümrük vergisi uygulanmaktaydı. Bugünkü Resmi Gazete'de (05.08.2020) yayınlanan Karar ile muz üzerinden alınan gümrük vergisi nispi (%7) ve maktu (Ton başına 830 Euro) olarak 15 gün sonra uygulanmaya başlayacaktır.
Mevcut dünya piyasaları fiyatlarıyla yeni uygulama ile alınacak gümrük vergisi de yüzde 145 oranında olmakla birlikte, düşük fatura beyanı sonrası mahkeme süreci ile ödenen vergilerin ithalatçı tarafından geri alınmasının önüne geçilecektir. Böylece üreticimiz ve dürüst tüccarımız korunacak ve haksız rekabet ortamı oluşması engellenecektir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner194

banner169

banner195

banner167

Alanya Gazetesi Alexa