banner179
Öne Çıkanlar antalya gazipaşa alanya medya reklam haber son dakika alanya

Bu haber kez okundu.

Josef Sural davasında karar çıkmadı

Alanyaspor'un 28 Nisan 2019 tarihinde deplasmanda oynadığı ve 1-1 biten İstikbal Mobilya Kayserispor maçının ardından futbolculara 2 gün izin verildi. Futbolcular Steven Caulker, Djalma Campos, Wanderson Baiano, Papiss Demba Cisse, Isaac Sackey, Welinton Souza ve Josef Sural, kiraladıkları VIP minibüsle takımdan ayrı dönüşe geçti. Alanya'dan bir firmadan kiralandığı belirtilen minibüs, 29 Nisan günü saat 02.30 sıralarında Alanya'ya bağlı Dinek mevkisi yakınlarında, kontrolden çıkarak yol kenarındaki su kanalına girip yan yatarak sürüklendi. Kazada Josef Sural, aracın açılan kapısından yola fırlarken, diğer futbolcular ise araç içinde savruldu. Başını çarpan ve vücudunun çeşitli yerlerinde çok sayıda kırık bulunan Josef Sural götürüldüğü özel hastanede yaşamını yitirdi. Sağ kolunda kırık olan Isaac Sackey, parmağında çatlak ve başında darbeye bağlı şişlik bulunan Welinton Souza ile kazayı hafif sıyrıklarla atlatan Steven Caulker, Djalma Campos, Wanderson Baiano ve Papiss Demba Cisse de aynı hastanede tedaviye alındı. Olayın ardından tutuklanan minibüs sürücüsü Esat Altıntaş hakkında 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan dava açıldı. Futbolcular Sackey ve Campos'un şikayetçi olduğu davada Steven Caulker, Wanderson Baiano, Papiss Demba Cisse ve Welinton Souza ise şikayetçi olmadı.

ŞOFÖR BERAATİNİ İSTEDİ
Davanın 3’üncü duruşması bugün Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Esat A. ve avukatı Sevda Ünlü ile Josef Sural’ın eşi Denisa Suralova’nın avukatı Serra Bozarslan duruşmada hazır bulundu. Futbolcuların katılmadığı davada mahkeme başkanı Seda Selma Sert duruşmaya Esat A.’a söz verdi. Savunmasını yapan A., “Rapordaki aleyhime olan hususları kabul etmiyorum. Kaza anında ani oluşan nedenlerden dolayı araç su arkına düşmüştür. Telefona bakma veya uyuma gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Olayda herhangi bir kusurum olduğunu düşünmüyorum. Daha önceki savunmalarımı tekrarlar, öncelikle beraatıma, aksi taktirde lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ederim” savunmasını yaptı.  

AİLE TUTUKLANMASINI İSTEDİ
Ardından söz verilen Sural ailesi avukatı Serra Bozarslan da mahkemeye sunulan 2 bilirkişi raporunda da şoför Esat A.’ın asli kusurlu bulunduğunu hatırlatarak, şikayet beyanlarını tekrarladıklarını ve A.’ın cezalandırılmasını talep ettiklerini mahkeme heyetine sundu.

“BİLİRKİŞİ RAPORU EKSİK”
Son olarak söz verilen savunma avukatı Sevda Ünlü ise şöyle dedi: “Daha önce mahkemenizce de dinlenen Steven Roy Caulker ile Djalma Campos isimli yolcularında beyanlarında görüleceği üzere sanığın hızlı gitmediği, dosya kapsamında anlaşılmaktadır. Daha önceki savunmalarımızda kaza tespit tutanağında aleyhe olan hususları kabul etmediğimizi de bildirmiştir. Buna ilişkin olarak olay yerinde yeterli aydınlatma olmadığı, bariyer bulunmadığı sabittir. Bilirkişi raporunda bu hususlarında yer verilmesi gerekmektedir. Sanığın uyku hali yada telefonla uğraşmak gibi bir eylemi bulunmamaktadır. Meydana gelen kazada müteveffanın da kemerinin takılı olmaması nedeniyle tali kusurlu olduğu tanık beyanlarından da anlaşılmaktadır. Önceki savunmalarımızı tekrarla birlikte sanık hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını, aksi halde sadece yurtdışı çıkış yasa uygulanmasını, yargılama sonunda da beratını talep ederiz” dedi.  Ayrıca savunma avukatı bilirkişi raporunun eksik olduğunu iddia ederek raporların tekrar düzenlenmesi talebinde bulundu.   

DURUŞMA ERTELENDİ
Tarafların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti ara verdi. Verilen toplantı arasının ardından heyetin kararını açıklayan mahkeme başkanı Seda Selma Sert, Altıntaş’ın avukatının bilirkişi raporlarının tekrarlanması konusundaki talebini ret ettiklerini, sanık Esat A.’ın adli kontrol şartıyla serbestlik kararının devamına ve serbestlik şartının yurtdışına çıkış yasağı olarak değiştirilmesine karar verdiklerini açıkladı. Mahkemeyi ise 26 Mart 2020 tarihine ertelendiğini bildirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner194

banner169

banner195

banner167

Alanya Gazetesi Alexa