Avukata, Rus Meslektaşını Öldürmeye Teşebbüsten 10 Yıl Hapis Cezası

Avukata, Rus Meslektaşını Öldürmeye Teşebbüsten 10 Yıl Hapis Cezası
Antalya'da Rus meslektaşı Liudmila Peregon'u, eski kocasının yanında tabancayla öldürmeye teşebbüs EDEN avukat Mustafa Kemal Sümer, 10 yıl hapis cezası aldı.

Antalya"da uzun süredir birlikte olduğunu iddia ettiği Rus meslektaşı Liudmila Peregon"u, eski kocasının yanında tabancayla öldürmeye teşebbüsten yargılanan avukat Mustafa Kemal Sümer, 10 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

ÖNCE TARTAKLADI SONRA VURDU

Diyarbakır Barosu"na kayıtlı avukat Mustafa Kemal Sümer, geçen yıl 30 Haziran gecesi saat 01.00"de,  Antalya"nın Konyaaltı İlçesi Liman Mahallesi 10"uncu Sokak"taki sitede bitişik dairede evi olan 2 çocuk annesi Rus meslektaşı Liudmila Peregon"u, eski kocası Levent A."nın yanında tartakladıktan sonra tabancayla yaraladı.

AVUKAT VE ESKİ EŞİ RUSYA"YA GİTTİ

Sümer daha sonra bekçi kulübesine kaçan ikilinin peşinden gidip burada bir el daha ateş etti. 2 yerinden yaralanan Liudmila Peregon ile yanındaki Levent A.  Rusya"ya gitti. Tutuklanan Mustafa Kemal Sümer hakkında, ömür boyu hapis cezası istemiyle 3"üncü Ağır Ceza Mahkemesi"nde dava açıldı.

"KASTEN ÖLDÜRME DEĞİL YARALAMA"

Davanın duruşmalarına, olaydan sonra  Rusya"ya giden Liudmila Peregon ile Levent A. katılmadı. Tutuklu yargılanan Sümer"in avukatı  Alper Tunga Bacanlı, olayın kasten öldürmeye teşebbüs değil, yaralama eylemi olduğunu iddia etti.

Bacanlı, müvekkiliyle Liudmila Peregon arasında 5-6 yıldır devam eden nikahsız bir evlilik ilişkisi olduğunu, ikilinin yaz aylarında  Antalya"ya gelip birlikte yaşadıklarını ileri sürdü. Peregon"un, Mustafa Kemal Sümer"den hamile kalıp bebek sahibi olmak istediğini öne süren Bacanlı, ikili arasında bu nedenle tartışma başladığını aktardı.

FALCININ TELKİNLERİNE İNANDI"

"Peregon"un çocuk sahibi olma arzusunun  Rusya"da gittiği bir falcının telkinlerinden kaynaklandığını iddia eden Bacanlı, şöyle devam etti:

"Mağdure, müvekkilimin yakınlarına,  Rusya"nın en ünlü falcısına gidip fal baktırdığını anlatmıştır. Liudmila"nın anlattıklarına göre falcı "Siz Mustafa Kemal ile birbirinizi seviyorsunuz ama evlenemeyeceksiniz. Kemal başka biriyle evlenip çok zengin olacak. Sen ise trafik kazası geçirip öleceksin" demiştir. Liudmila falcının söylediklerini Mustafa Kemal"in yakınlarına anlatmıştır. Mustafa Kemal"den hamile kalıp çocuk sahibi olursa falcının söylediklerinin boşa çıkacağını söylemiştir. Mustafa Kemal Sümer"e de bu hususta baskı uygulamıştır. Müvekkilim ise ısrarla çocuk doğurmak istemesinin nafaka için olduğunu düşünerek bundan kaçınmıştır."

"BAŞKA ERKEKLERLE YAKINLAŞTI"

Karar duruşmasında da eski savunmalarını tekrarlayan Bacanlı, "Müvekkilim bebek sahibi olmak istemediğini söylemesi üzerine mağdure kıskandırma yoluna gitmiştir. Mağdure başka erkeklerle sitede alkol alıp yakınlaşmıştır. Son olarak da müşterek iki çocukları olan eski eşini evine çağırmıştır. Sonra da eski eşiyle birlikte müvekkilime hakaret etmiştir. Müvekkilim tartışmadan sonra evine gitmiştir. Daha sonra da mağdure eski eşiyle birlikte müvekkilimin kapısına dayanmıştır. Bunun üzerine müvekkilim hedef gözetmeden, içinde 11 mermi olan tabancasıyla bir el ateş etmiştir. Müvekkilim bekçi kulübesinin önünde de yine hedef gözetmeden bir el daha ateş ettikten sonra tabancanın şarjörünü çıkarıp yere atmıştır. Öldürme kastı olsaydı, müvekkilim içinde 9 mermi kalan tabancanın şarjörünü yere atmazdı. Müvekkilim öldürmeye teşebbüsten değil, yaralamaya teşebbüsten yargılanmalıdır" dedi.

"ALACAĞIM CEZANIN İNFAZINI YATTIM"

Müvekkilinin hükümle birlikte tahliyesini talep eden Bacanlı, bu tür olaylarda  Yargıtay kararlarının da kasten yaralama olarak değerlendirildiğini kaydetti. Son sözü sorulan Mustafa Kemal Sümer de avukatının beyanlarına katıldığını belirterek, öldürme kastıyla hareket etmediğini söyledi. Sümer, "Ben alacağım cezanın infazını yattım. Hükümle birlikte tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Mahkeme, sanığı öldürmeye teşebbüs eyleminden 10 yıl hapse mahkum etti. Sanığa tahrik indirimi de yapılmadı. Avukat  Alper Tunga Bacanlı, kararı temyiz edeceklerini söyledi.