whatsapp
Öne Çıkanlar alanya Ekonomi haber İşte antalya

Bu haber kez okundu.

Acil Çağrı Numaraları 112'de Birleşti

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personeli vatandaşlarımızın acil durumlarda yardım taleplerini kolayca iletebilmeleri için acil çağrı numaralarının tek numara olarak 112 acil yardım da birleştirildiğini anlatan afişleri ilçemizin ana caddelerinde vatandaşlarımızın rahat görebilecekleri yerlere astılar.

Ülkemizde yardım talep ve ihbarlar, çeşitli kurumlara ait 155-156-158-110-112-177 vb. acil yardım telefonlarına yapılmaktadır. Ancak acil yardım numaralarının muhtelif ve çok sayıda olması nedeniyle uygulanmasında zorluklar çekildiği bilinmektedir. Ayrıca karşılaşılan olayın hangi kurumu veya kurumları ne derecede ilgilendirdiği veya önceliğin hangisinde olduğu hususunda tereddüde düşülmesi ve birkaç kurumu ilgilendiren bir olay karşısında tüm irtibat telefonları bilinse bile, ayrı numaralar aranmak durumunda kalınması nedeniyle, zaman ve kaynak israfı ile birlikte can ve mal kayıpları da yaşanabilmektedir.
Batı ülkelerinde, emniyet, sağlık ve yangın gibi acil yardım hizmetleri tek merkezden koordine edilmekte olup, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde 112, Amerika'da 911 numarası acil yardım hattı olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği'ne entegre olma ve acil yardım hatlarının çokluğundan oluşan karmaşadan kurtulmak için tek numara olan 112 acil çağrı  hattına geçilmiştir.

112 acil çağrı merkezi sisteminin iki temel amaç ve işlevi vardır;
Acil durum çağrısı yapma halinde vatandaşlarımızın ve yabancıların birden çok numara yerine tek bir numarayı öğrenmeleri.
Acil yardım çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay mahalline ya da acil durumdaki kişiye ulaşılabilinmesi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74