Expo 2016’da Buda’nın Doğum Gününe Özel Etkinlik

Expo 2016’da Buda’nın Doğum Gününe Özel Etkinlik
Budizmin kurucusu Lord Buda'nın (Budha) doğum günü olarak kabul edilen Vesak Günü, EXPO 2016 Antalya'da kutlandı. Nepal Bahçesinde düzenlenen etkinlikte Sri Lanka'dan gelen dans ve müzik topluluğu Budist kültürünü anlatan gösteriler sergiledi.

Budizm"in kurucusu Buda"nın doğumu, aydınlanması ve ölümünü temsil eden Vesak Günü"nde  Sri Lanka ve  Nepal EXPO 2016  Antalya"da özel bir etkinlik düzenledi.  Nepal Bahçesi"nde düzenlenen etkinliğe  Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza,  Sri Lanka Ülke Komiseri Konsolos Dilani Weerakoon ve EXPO 2016  Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök katıldı.

Vesak Günü merasimi "Buddahanu Bhavena" şarkısı eşliğinde gerçekleştirilen dans gösterisiyle başladı. Etkinlik boyunca  Sri Lanka"dan gelen Ulusal Gençlik Dans grubu Budist kültürünü,  Sri Lanka geleneklerini ve Lord Buda"nın öğretilerini temsil eden dans gösterileri sergiledi ve çeşitli şarkılar seslendirdi.

Mayıs ayının Lord Buda"nın hayatında meydana gelen 3 önemli olayı sembolize ettiğini anlatan  Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, "Bunlar Buda"nın doğumu, aydınlanması ve ölümüdür. Dünyanın her yerindeki Budistler bu özel günü mayıs ayında dolunayın oluştuğu gün kutlarlar. Bu sadece  Sri Lanka"ya özgü bir gün değildir. 2000 yılında  Birleşmiş Milletler"in kararıyla bugünün uluslararası bir gün olarak kutlanmasına karar verildi" dedi.

Çok sayıda ülkenin katılımıyla düzenlenen EXPO 2016"da bugünü kutlama kararı aldıklarını ifade eden Büyükelçi Amza, Buda"nın barıştan yana öğretileri olduğuna da dikkat çekerek şunları söyledi:

"Buda barıştan yanaydı. Bu anlamda EXPO 2016  Antalya"nın "Çiçek ve Çocuk" olan temasıyla da bunun çok iyi örtüştüğünü düşünüyorum. Çünkü çiçek ve çocuklar da barışı sembolize eder. Biz de bütün dünya için barış istiyoruz. Çünkü Lord Buda"nın öğretileri barıştan yanadır."

Nepal Bahçesi"nde gerçekleştirilen Vesak Günü etkinlikleri turistler tarafından da ilgiyle izlendi. Etkinliğe katılanlar, renkli kostümleriyle dikkat çeken dansçı kızlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.