Antalya-Iran Turizm Zirvesi Sona Erdi

Antalya-Iran Turizm Zirvesi Sona Erdi
81 seyahat acentesi ile 12 gazeteciden oluşan İran heyetinin Antalya ile Kemer ve Manavgat’taki turizm değerlerini yerinde görüp profesyonel hizmet sunan turizm tesislerinde incelemeler yaptığı zirve sona erdi.

81 seyahat acentesi ile 12 gazeteciden oluşan İran heyetinin Antalya ile Kemer ve Manavgat’taki turizm değerlerini yerinde görüp profesyonel hizmet sunan turizm tesislerinde incelemeler yaptığı zirve sona erdi.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Türk Hava Yolları’nın İran müdürlüklerinin organizatörlüğünde, turizmde muhtemel sıkıntılara karşı sektörün temsilcileriyle birlikte İranlı turist sayısının artması amacıyla hazırladığı Antalya İran Turizm Zirvesi başarıyla tamamlandı. Konuk seyahat acenteleri, 2 gün süren ikili görüşme (B2B) toplantılarında da Türk turizmciler ile 2 bin 500’e yakın görüşme yaparak yeni işbirliklerinin temellerini attı. Antalya-İran Turizm Zirvesi, Antalya Valisi Muammer Türker’in onurlandırdığı Gala Gecesi ile tamamlandı. Antalya’yı yakından tanıma ve yeni bağlantılar yapma fırsatı sağlayan program için teşekkür eden İranlı seyahat acente yetkilileri, “İranlı turistler en uygun şekilde tatil yapmak isterlerse birinci tercihleri Türkiye olur. Kültür yakınlığı var, mesafe de çok uzak değil. Türkiye’ye yönelik organizasyonlarımız devam edecek, amacımız turizm alanında Türkiye’de kalıcı pazar olmak. Yaz sezonunda çok fazla yolcu göndereceğiz, talepler bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.
İran’daki ekonomik canlanmayla başta Antalya ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasına ilgi gösteren İranlı turistlerin sayısının daha da artırılması amacıyla 6 gün programlanan Antalya-İran Turizm Zirvesi, Antalya ve ilçelerinde gerçekleştirildi. BAKA ile İran’dan 7 ayrı noktadan haftada 67 tarifeli sefer düzenleyen THY’nin organizasyonundaki program, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları (THY), Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDA), Serik Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) destekleri ve otellerin sponsorluğunda gerçekleştirildi.
THY’nin İran’daki Tahran, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Kermanşah, Ahvaz ve Meşhed ofis müdürlüklerinin belirlediği İranlı 81 seyahat acentesi ile 12 gazeteciden oluşan heyet; Kaleiçi, Antalya Müzesi, Düden Şelalesi, Manavgat, Side ve teleferikle tırmandıkları Tahtalı Dağı Zirvesi’ni gezip, Manavgat Irmağı’nıda tekne turuna katılıp bol bol fotoğraf çekti. Konuk heyet, misafiri oldukları Topkapı Palace, Delphin İmperial, Mardan Palace, Kemer Crystal Amaro Dolce Vita Luxury Hotel ile bölgedeki otellerde bilgilendirme gezilerine de katıldı.
Alışveriş alışkanlığı yüksek İranlı turistlerin Antalya’ya daha çok gelmesini hedefleyen programda; 2 gün süren ikili görüşme (B2B) toplantılarında İranlı seyahat acenteleri ile Türk turizmciler bir araya geldi. BAKA’nın web sitesinden yaklaşık 200 Türk turizm sektörü temsilcisinin aldığı randevularla gerçekleşen 2 bin 500’ü geçen ikili görüşmelerde İranlı turistlere önerilebilecek yeni bağlantılar gerçekleştirdi.
GALA YEMEĞİ
Antalya-İran Turizm Zirvesi; Antalya Valisi Muammer Türker’in katıldığı ‘Gala Yemeği’ ile tamamlandı. Antalya Valisi Türker, BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen ve THY Şiraz Müdürü Kerim Avanaş birer konuşma yaptı. BAKA Genel Sekreteri Özen, “İran ile olan ilişkiler uzun yıllara tarihi kökenlere dayanmaktadır, bunu daha da geliştirmek adına yaptığımız çalışmalar devam etmekte. Turizm konusundaki işbirliğimizi artırmak amacıyla bu organizasyonu THY ile birlikte düzenledik. 2 bin 500’e yakın ikili görüşme yapıldı. Bu görüşmelerin; Antalya’ya yapılan ziyaretleri ikiye katlayacağını Türkiye’ye yapılan 1.7 milyon civarındaki ziyaretleri de 2.5 milyona çıkarma konusunda önemli destekler içereceğini umut ediyoruz” dedi.
THY’nin Avrupa’nın en iyi ve en hızlı büyüyen havayolu şirketi olduğunu, dünya standartlarının çok üzerinde hizmetler sunduğunu belirten Şiraz Müdürü Avanaş ise, “Başarımızın ikinci sebebi ise; 308 uçak ile 236 uluslararası 49 yurtiçi olmak üzere 285 noktaya yaptığımız seferler ile geniş bir uçuş ağına sahip olmamızdır. Bu da dünyada en çok noktaya uçuş yapan havayolu şirketi olmamızı sağlamıştır. 2015 yılında 35 milyonu yurtdışı 26 milyonu yurtiçi olmak üzere toplam 61.2 milyon yolcu taşıdık. 2016 hedefimiz ise 74.4 milyon yolcu hedefine ulaşmaktır” diye konuştu.
Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Türker ise; komşu ülkeler Türkiye ve İran’ın kadim dostluğunu hatırlatarak bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Antalya’nın kültür, sanat, alışveriş, spor, doğa, kongre, inanç gibi her türlü turizm çeşidine ev sahipliği yaptığını vurgulayan Vali Türker, Antalya-İran Turizm Zirvesi’ndeki ikili görüşmelerden uzun vadeli bir işbirliği imkanı çıkması temennisinde bulunarak, şöyle devam etti:
“Aramızdaki ticaret hacmi yaklaşık 10 milyar dolar civarında. Aslında bunca yıllık dostluğa, kardeşlik ilişkisine yakışmayacak düzeyde düşük seyreden bir ticari ilişkimiz olduğunu, bunu geliştirmek için de çok fazla çalışmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Turizm alanındaki işbirliğimiz, bu işbirliğinin geliştirilmesi için atılması gereken adımlardan bir tanesi.”
Anadolu Ateşi Grubu’nun dans gösterisi ve müzik dinletisinin ardından tamamlanan Gala Yemeği’nin bitiminde İranlı konuklar, Vali Muammer Türker ile birlikte bol bol fotoğraflar çektirdi.
İRANLI ACENTELER UMUTLU
Program sonunda değerlendirme yapan İranlı acente yetkilileri, turizm alanında yeni işbirlikleri yapmak için organizasyonlara katıldıklarını anlatarak, Türkiye’ye daha fazla turist getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Konuk acenteler, İranlı turistlerin Antalya’yı deniz, güneş kumun yanı sıra alışveriş ve eğlenceli aktiviteler için yakın mesafe olması, alışveriş olanakları, kültürlerin benzemesi, yemek kültürünün yakın olması gibi nedenle tercih ettiklerini söyledi. Ambargonun kalkması İranlıların daha rahat hareket etmesini sağlıyor. Bu yıl bir turist akını ve 3 milyona yakın turistin gelmesini beklediklerini ifade etti.
Acente sahiplerinden Reyhaneh Mazi, “Nevruz için Antalya ve İstanbul’a yolcularımız vardı ancak çoğu Antalya’yı tercih etti. Türkiye’ye yönelik organizasyonlarımız devam edecek, amacımız turizm alanında Türkiye’de kalıcı pazar olmak. Yaz sezonunda çok fazla yolcu göndereceğiz, talepler bunu gösteriyor” dedi.
Sadece kendi operatörünün her yıl bin civarında İranlı turisti Türkiye’ye getirdiğini ve bu sayıyı artırmak için çalışma yaptıklarını söyleyen Tebriz’den seyahat acentesi Genel Müdürü Ghader Beygi ise, “İranlı turistler en uygun şekilde tatil yapmak isterlerse birinci tercihleri Türkiye olur. Kültür yakınlığı var, mesafe de çok uzak değil. Türkiye’de kaliteli turizm faaliyetleri yapılıyor. Ailece gelip, Türkiye’de güzel tatil yapıyorlar. İran’dan tatil amaçlı gidilen birinci ülke Türkiye’dir. İranlılar en fazla Türkiye’ye gidiyor, bu artarak devam edecektir. İleriki süreçlerde Ruslar’dan oluşan boşluk doldurulabilir. İran’da büyük potansiyel var, tatil için harcaması yüksek” diye konuştu.
İran’ın İsfahan kentinden Mohammadreza Farnia ise şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’yi seviyorlar, İstanbul ve Antalya’yı tercih ediyorlar. İsfahan’dan Antalya’ya charter uçakları var ve sadece İsfahan’dan yaz döneminde 4 bin turist geliyor. İran’dan Nevruz döneminde Antalya’ya 55 bin civarında turist geldi. Yaz döneminde çok daha fazla olacak. İran’dan turistler tatil için geliyor. Tatil, otel, uçak dışında sadece alışveriş için en az bin dolar harcıyor. Yaz sezonu boyunca turistler gelecek.


Etiketler :