Antalya 2. Bilim Festivali Başlıyor

Antalya 2. Bilim Festivali Başlıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Akdeniz Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, Konya Bilim Merkezi, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve TÜRSAT işbirliğiyle düzenlediği Antalya 2. Bilim Festivali 12 Nisan’da Cam Piramit’te başlıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Akdeniz Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, Konya Bilim Merkezi, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve TÜRSAT işbirliğiyle düzenlediği Antalya 2. Bilim Festivali 12 Nisan’da Cam Piramit’te başlıyor. Festival 17 Nisan tarihinde sona erecek.
Büyükşehir Belediyesi’nce ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Antalya Bilim Festivali, bilimsel konularda farkındalık oluşturmayı, çocukların ve gençlerin bilime ilgisini artırmayı, merak duygusunu teşvik etmeyi ve soru sorma bilincini geliştirmeyi hedefliyor. Bilim ve eğlencenin bir arada olduğu festivalde, 3 boyutlu yazıcı, robot sergi ve atölyeleri, 3 boyutlu gözlükler, planetaryum uzay çadırı, biyo-çeşitlilik ve mağaracılıkla ilgili sergiler, mini dinozor park, parmak izi deneyi, helikopter teknolojisi, drone, model uçak simülatörler gibi çeşitli bilimsel ve teknolojik konuları içeren stantlar yer alacak.
Festivalde sağlık alanındaki merak uyandırıcı gelişmelerin gözlemleneceği tıp stantlarının yanı sıra, gıda, makine, jeoloji mühendisliği dallarından ilginç uygulamaların yer aldığı fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler etkinlikleri, sosyal bilim etkinlikleri ve akıl oyunları yer alacak.
Bilim Festivali’nde Antalya Oyuncak Müzesi atölyeler düzenlerken, Hayvanat Bahçesi’nden canlı hayvan ve yumurta örnekleri sergilenecek Antalya Büyükşehir İtfaiyesi de bir itfaiye aracı ile çocuklara yangın söndürme eğitimi verecek. Model uçak ve uçurtma atölyelerinin de olduğu festivalde, çocuklar kendi uçurtmalarını yapabilme becerisi kazanacak. “Antalya 1. Kimya Olimpiyatları” da festivali renklendirecek.