Zeytin çekirdeğini doldurmayacak mesele dediler Alanya'nın 40 yıllık devasa sorunu oldu

Zeytin çekirdeğini doldurmayacak mesele dediler Alanya'nın 40 yıllık devasa sorunu oldu
Alanya'nın gelir kaynaklarını sayalım desek turizm, turizm e yine turizm diyeceğiz. Ancak 1980'li yıllardan bu yana otel ve turistik tesis yapmak adına zeytin bahçelerimizi talan ettik. Şimdi de o zeytinin olmayan gelirini düşündüğümüzde içimiz yanıyor.

Dünyada gelişmiş ülkelerin son dönemde resmen kafayı taktıkları bir durum olan sürdürülebilir gelir kaynağı yaratma işi biz de pek karşılık bulmuyor. Rusya Ukrayna Savaşı, dünyada var olan ekonomik sorunlar gibi sebeplerden dolayı Turizm sektörü adeta yaprak gibi bir oradan bir oraya savruluyor.

Tamam Turizm karlı iş bunu zaten reddeden yok. Ama pandemi dönemi bize gösterdi ki en karlı iş tarım ve gıda sektörüdür. Bizler de dünyanın en nadide zeytinlerinden olan ve bölgemizde yetişen zeytin ağaçlarını turizm sebebiyle kestik attık.

Ancak dünyadaki örneklerine bakıldığında birçok ülke neredeyse turizm geliri kadar zeytin ve zeytinyağı ticaretinden, endüstrisinden müthiş gelirler elde ediyor. Bilimsel tarımla buluşan zeytin tarımı ile zarar eden ülke yok. Turizmi tabii ki yapalım, hatta daha iyisini yapalım ancak gelir kaynaklarımızın biri olan tarımı da sağa sola otel turistik tesis dikerek mahvetmeyelim.

Alanya Gazetesi / ÖZEL HABER