Uçaklar tıka basa dolu, gelen turistin haddi hesabı yok ama Turizm esnafı kan ağlıyor

Uçaklar tıka basa dolu, gelen turistin haddi hesabı yok ama Turizm esnafı kan ağlıyor
Antalya'da bulunan havaalanları sürekli olarak bu yılın peş peşe yolcu sayısı bakımından Rekorlar kıran bir yıl olduğunu belirtse de Turizm esnafı kan ağlıyor. Peki bu durum neden böyle?

Öncelikle bir klişe olacak belki ama yanı başımızda bulunan Yunanistan avro kullanmasına rağmen bir kişi Yunanistan'da Türkiye'de yediği içtiği kadarın yarısından daha az ücret vererek hesap ödemektedir. Yani diyeceğim o ki ister üretim maliyetleri deyin, ister personel maliyetleri deyin Türkiye'de restoranlar barlar kafeler aklınızda turizm anlamında gelen tüm işletmeler çok pahalı.

Turist de bunu bildiği için bütün ihtiyaçlarını her şey dahil kapsamında hizmet veren otellerinde gideriyor. Bu durum da Turizm esnafını peş peşe indirimler yapmaya zorluyor. Restoranlar kafeler barlar indirim yapıyor belki ama girdi maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle bu durum işletmelerin geleceklerini de riske atıyor.

Bu durumun düzelmesinin tek yolu ise girdi maliyeti olarak nitelendirilen ürünlerin fiyatlarının düşmesi yani enflasyonun düşmesidir. Enflasyon düşmeden ya da herhangi bir devlet desteği olmadan turizm esnafı sezonu beklediği karla asla kapatamayacak.

Alanya Gazetesi / ÖZEL HABER