Plajlarımız İzmarit Çöplüğü

Plajlarımız İzmarit Çöplüğü
Alanya, Antalya fark etmez ülkemizin neredeyse her yerindeki plajlar adeta izmarit çöplüğü. Yok mu bunun bir çözümü?

Türkiye sigara kullanımında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Ancak yaz sezonunun gelmesi ile beraber ülkemizin neredeyse tamamındaki plajlarda deniz ve kumdan sonra en çok bulunan madde izmarittir desem herhalde doğru bir tespitte bulunmuş olacağım.

Son zamanlarda bayram tatili ve yaz tatilinin peş peşe gelmesi sebebiyle yoğun bir biçimde kullanılan plajlarımız adeta izmarit çöplüğüne döndü. İşletmesi olan her gün hatta 2 saat 3 saatte bir temizlenen kıyı şeridimizde dahi aynı durum söz konusu.

Her şezlongun başına bir görevi dikip kim izmaritini yere atıyor kim atmıyor diye kontrol ettiremeyeceğimize göre burada iş yine bizde bitiyor. İzmaritlerin yere atılmaması için plaj içinde bazı yerlerde sigara içilmesinin yasaklanması için toplumsal kampanyalar yapılmalı. Konuyla ilgili farkındalık oluşturulmalı. Okullarda eğitimler verilmeli. Aslında kısacası o izmarit yere atılmamalı. Gelen turistin aklında Türkiye harika denizi, altın gibi kumu ve izmaritli plajları ile ünlü bir yer olmamalı.

Alanya Gazetesi / ÖZEL HABER