Alanyalı aileler yetkililerden cevap bekliyor! Okula başlayacak çocuklar mağdur mu olacak?

Alanyalı aileler yetkililerden cevap bekliyor! Okula başlayacak çocuklar mağdur mu olacak?
MEB’in 2024-2025 eğitim öğretim yılı için aldığı karar kazanç mı yoksa mağduriyet mi doğurdu? İşte Alanyalı ailelerin merak ettiği o konuya dair bilinmesi gereken bazı resmi detaylar…

MEB kararını verdi. Daha önce yapılmamış bir uygulamayı denedi. Bu yıl ilkokul 1.sınıfa başlayacak çocukların aileleri ilk kez okul kaydı yapmadı. MEB aldığı kararla okul seçimleri otomatik olarak sanal ortamda gerçekleşti. Peki bu nasıl olabilir?

MEB Bakanı Yusuf Tekin sene başında bu konuya dair bazı ipuçları vermişti ancak bu yeniliğin bu kadar çabuk hayata geçirileceği düşünülmemişti. Adrese dayalı kayıt adı altında öğrencilerin okul seçimleri MERNİS bilgileri alınarak başvurusuz tamamlandı. Ardından MEB’in sayfası üzerinden paylaşıldı.

O duyuruda ulaşmak isteyen aileler şu linkten inceleyebilir: MEB Adrese Dayalı Kayıt Haberi

Bu değişimden kimler, nasıl etkilendi?

Bakan Tekin daha şeffaf ve adilane bir eğitim sunabilmek için bu kararı aldıklarını dile getirdi. Çocukların 1.sınıftan itibaren başlayan ayırmacı sistemi ortadan kaldırmak için yapılan bu hamle ile iyi okul - kötü okul, fırsat eşitsizliği gibi tüm kavramlarda ortadan kalktı. Bu yenilik öğrenci ve veliler için ne kadar verimli olacak? bunu zaman gösterecek.

Adrese dayalı kayıt işlemlerinden; ilkokul 1.sınıf öğrencileri, okul öncesi ve ortaokul 5.sınıf öğrencileri etkilendi.

Çocukların hangi sınıfa ve hangi öğretmene düşecekleri de otomatik yerleştirme ile belli olacak. Bu konuda kesin bilgi Ağustos ayının son haftası paylaşılacak.