Alanya ve Antalya altın yumurtlayan tavuğu kesti, 40 yıldır zararın içinde

Alanya ve Antalya altın yumurtlayan tavuğu kesti, 40 yıldır zararın içinde
Yazdığım yazıların çoğunda belirttiğim üzere ilimiz ve ilçemiz aynı zamanda çok büyük potansiyele sahip bir tarım bölgesidir. Bundan 40 yıl önce zeytin üretiminde ülkemizin sayılı üreticilerindendik. Peki sonra ne oldu? Ne oldu da Altın Yumurtlayan tavuğu kestik?

Bizim Hikayemiz hem çok komik hem de çok acıklı bir hikaye. Bölgemizin Turizm anlamında fark edilmesi 1970'li yılların sonuna denk gelmektedir. Öncesinde tabii ki de bölgenin değerini fark eden yatırımcılar mevcuttu. Ancak bu yatırımcılar bir elin parmağını geçecek sayıda değillerdi.

Sonra bölgemiz turizm devleri tarafından fark edilmeye başlandı ve zeytin bahçeleri bir bir turistik tesis olmak adına katledildi. Zeytin bahçesinin sahibi de almış olduğu paraya sevinirken torunlarının aynı otelin çalışanı olacağını acaba biliyorlar mıydı? Bu hem çok acıklı hem de komik bir hikayedir.

Ancak işin ciddi bir boyutu da var. Zeytin yağına Antik Yunan'da sıvı altın denirdi. Bizim zeytin ağaçlarımız da birçok mitolojik destanda dahi kendine yer bulacak cinste verimli ve kendine has tadı olan meyveler veren ağaçlardı.

Gel zaman git zaman turizmin ışıltılı dünyası çiftçiyi ister istemez pansiyon, restoran sahibi yaptı. Yaptı da ne oldu? Bu işten alıp yürüyenler bir yana birçok vatandaş ancak ve ancak kendini geçindiriyor. Ancak zeytin tarımı modern yöntemlerle yapan dünyanın birçok yerindeki çiftçi ise hem ülkesine hem de kendisine kazandırmaya devam ediyor. Mesela İspanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler zeytin tarımından elde ettikleri gelir düşünüldüğünde biz altın yumurtlayan tavuğu kesmişiz diyebiliriz.

Şimdi ise çeşitli projelerle geçmişe dönülmeye kalkılıyor. Zeytin bahçelerinin hemen dibinde duran büyük oteller ise adeta bize artık çok geç dercesine cevap veriyor. Yüksek kesimlere çıktığımızda ise Torosların etekleri zeytin ağaçlarının asit oranını arttırdığı için meyvenin kalitesini düşürüyor. Yani anlayacağınız bizim tekrar bu işe dönebilmemiz şimdilik biraz zor duruyor.

Alanya Gazetesi/ ÖZEL HABER