whatsapp
Öne Çıkanlar alanya Ha Ekonomi alanya son dakika Kültür Sanat

Bu haber kez okundu.

Kış Lastiği Konusunda Yeni Karar

Kış lastiği konusunda yeni karar. Kış lastiği konusunda ticari araçlara zorunluluk getirilmişti. Yeni gelen karar ile birlikte artık binek araçlara da kış lastiği zorunlu olacak.

Kış Lastiği Konusunda Yeni Karar

Kış lastiği konusunda yeni karar. Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi. Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak. Peki yeni düzenleme ne getiriyor?

Kış Lastiği Kapsamı Genişliyor

Kış lastiği zorunluluğu ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanıyor. Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edildi. Yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak.

Kış lastiği konusunda yeni karar. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı"nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete"de yayınlanan tebliğde; "Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir" dendi. Buna göre  Türkiye"de 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale geldi. Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

Şehirlerarası Yollarda Geçerli

01 Aralık-01 Nisan arasındaki dört aylık kış döneminde şehirlerarası yollarda seyahat eden bütün araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacak. Valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında 1"er ay artırabilecek.

Zincir Olması Kararı Değiştirmiyor

Sürücüler tarafından araçta bulunmasının bir güvence olarak görüldüğü "patinaj zinciri" de kış lastiği tebliğinde yer aldı. En çok merak edilen sorulardan biri olan "Zincirim var, yine de kış lastiği takmam gerekir mi?" sorusu düzenlenen tebliğle; "Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz" şeklinde yanıt buldu. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçebilecek. Ayrıca kış lastiği takılı tüm araçların da kış koşullarında zincir bulundurması zorunlu.

Belediye Bu Konuda Görevli

Kış lastiği uygulamasının denetiminde de ek yetkilendirmeye gidildi. Şehirlerarası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde  Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı"nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra belediye birimleri de bu yıl itibarıyla kış lastiği denetimi yapacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74