Yerli turist pahalılıktan tatilini erteliyor

Yerli turist pahalılıktan tatilini erteliyor
Turizm sezonu başında oteller ekonomik nedenlerle yüzde 80’lere varan oranlarda zam yaptı. Yerli turist ise çözümü sezon dışı tatilde buldu. Yerli turist özellikle yüksek fiyatlı haziran, temmuz ağustos ayları yerine eylül-ekim aylarında tatili tercih etmeye başladı.

Konaklama sayıları azalsa da yerli turist tatil alışkanlığından vazgeçmiyor ancak bu yıl satışlarda erken rezervasyon payının yüzde 50’lere ulaştığını kaydedildi. Temmuz Ağustos sezonu yerine Eylül ayını tercih edenler, aynı otele yüzde 50’e yakın daha az ödeyebiliyor.

Tatilin artık ülkemizde vatandaşlar tarafından lüks değil, ihtiyaç olarak görüldüğünü ifade eden Ela Excellence Resort Belek Turizm Koordinatörü Korhan Alşan, geçen yıl sezonda maliyetten kaynaklanan yüksek fiyat artışları olunca, bu yıl erken rezervasyon alışkanlığının daha da yaygınlaştığını belirtti. Alşan, “15 günlük gecelemeler kalmadı. 7-5 günlük gecelemeler var artık. Düşük sezona yöneliyor. Bütçesine uyduruyor ama talepten vazgeçmiyor” dedi.

Yerli turistin artık tatilini 7 aya yaydığını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu da, “Okula giden çocuğu olan aileler dışında artık farklı aylarda tatil yapma imkanı olanlar yüksek sezon yerine nisan-mayıs, eylül-ekim gibi ayları tercih ediyor. Konaklama süreleri azalıyor. Erken rezervasyon da gelişiyor, yurtiçi satışların yüzde 50’si erken rezervasyondan geliyor” diye konuştu. Otellerde yerli turiste ayrılan payın yüzde 17 ile yüzde 25 arasında değiştiğini, paylarda bir azalma olmadığını ifade eden Kavaloğlu, bu yıl bu payları doldurmakta zorlanmadıklarını da ekledi.

Alanya Gazetesi/ ÖZEL HABER