Turizmciler Bankalardan Destek Bekliyor

Turizmciler Bankalardan Destek Bekliyor
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Bankalarımızın hem verdikleri kredilerin geri dönüşlerini sağlamak hem de turizm sektörüyle birlikte diğer sektörlerin hareketini hızlandırmak amacıyla ödenmemiş borçların ötelenmesinde kolaylık ve mümkün olan en düşük faiz oranlı kredilerin sağlanması öncelikli beklentilerimizdir” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Bankalarımızın hem verdikleri kredilerin geri dönüşlerini sağlamak hem de turizm sektörüyle birlikte diğer sektörlerin hareketini hızlandırmak amacıyla ödenmemiş borçların ötelenmesinde kolaylık ve mümkün olan en düşük faiz oranlı kredilerin sağlanması öncelikli beklentilerimizdir" dedi.

Hali hazırda düşen turist sayısının yükselmesi beklenmediğini, gelecek aylara yönelik talebin de düşük görüldüğünü söyleyen Osman Ayık, düşüşün sadece Rus turistlerden kaynaklanmadığını, özellikle Almanya ve diğer batı pazarlarında ciddi düşüşler bulunduğunu kaydetti. Bu nedenle, Antalya ve Muğla gibi bölgelerdeki otellerin bir kısmının kapalı olduğunu, açılan otellerin de doluluk oranının oldukça düşük olduğunu kaydeden Ayık, "Fiyatlar da geçen yıllara göre oldukça aşağıdadır. Diğer yandan tesislerde çalıştırılan personel sayısı azaltılmak zorunda kalınmıştır. Buna bağlı olarak turizmi ilgilendiren 54 sektörde de daralma beklenmektedir. Ciddi sıkıntılar yaşanan bu dönemde bankaların otelcilere destek olması, borç ödemelerinin ertelenmesi ve düşük faizli yeni kredilerin oluşturulması gerekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan görüşmeler sonucunda çıkarılan yönetmelik, yapılan uygulamalar sonucunda yetersiz kalmıştır. Sektörün beklentisini karşılayamamıştır" dedi.

TURİZME YAPILAN KATKI 54 SEKTÖRE YAPILACAKTIR

Turizm sektörünün 54 sektörü ilgilendirdiği dikkate alındığında sektöre yapılan katkının tüm sektörlere destek olacağını hatırlatan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, "Bu kapsamda bankalarımızın hem verdikleri kredilerin geri dönüşlerini sağlamak hem de turizm sektörüyle birlikte diğer sektörlerin hareketini hızlandırmak amacıyla ödenmemiş borçların ötelenmesinde kolaylık ve mümkün olan en düşük faiz oranlı kredilerin sağlanması öncelikli beklentilerimizdir. Bu nedenle tüm bankalarımızdan anlayış ve işbirliği bekliyoruz" diye konuştu.