Side Antik Kent'te Arap Turistlere Yönelik Kültür Turları İlgi Görüyor

Side Antik Kent'te Arap Turistlere Yönelik Kültür Turları İlgi Görüyor
Tarihi Antalya Antik Side'de Arap kültür turları başladı. Antalya ve ilçesi Alanya'ya alternatif turizm kapsamında tatile gelen Arap turistler, Side Antik Kent'te deve üstünde tarihi ören yerini geziyor.
Suudi  Arabistan,  Fas,  Irak,  Ürdün ve  Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) gelen Arap turistler, kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanıma turu kapsamında  Side Antik Tiyatro,  Apollon Tapınağı, Bizans Hastanesi, Anıtsal  Çeşme, Devlet Agorası, Osmanlı dönemi cumbalı evleri ve Piskoposluk Sarayı'nı ziyaret ediyor. BAE'lı Arap turist rehberi Zübeyr Abdullah Awan, alternatif turizm kapsamında  Alanya'ya getirdikleri Arap turistleri  Side'de saat 11.00'den 16.00'ya kadar gezdirdiklerini söyledi. Arap turistlerin kültür ve arkeolojik varlıklara ilgi gösterdiğini belirten Awan, "Arap turistler yazın sıcak ve nemli havada tatil yapma yerine serin olan bahar mevsiminde tatil yapmayı seviyor.  Suudi Arabistan ve BAE'li turistler doğal turları severken  Fas,  Irak,  Ürdün ve Kuveytli turistler tarihi ören yerlerini gezmeyi seviyor. Kültür turlarında Arap turistler  Side'ye ilgi gösteriyor. Arap turistler  Side'de Helenistik,  Roma, Bizans eserleri yanı sıra Osmanlı'nın son döneminde yapılan asırlık cumbalı evleri görme şansını bir arada yaşıyor." diye konuştu.

Deve turcusu  Halil Özcan ise  Side'ye gelen Arap turistlerin kumul alanda deve turlarına katılmayı sevdiğini söyledi. Arapların deve turlarıyla tarihi ören yerinde  Side Antik Tiyatro'yu kumul alandan kuş bakışı seyretmeyi sevdiğini belirten Özcan; Arap turistlerin diğer ülke turistlerine göre deveye binmede daha rahat davrandıklarını ifade etti.

Etiketler :