Rusya'ya Yapılan Sebze Meyve İhracatı Yüzde 90 Geriledi

Rusya'ya Yapılan Sebze Meyve İhracatı Yüzde 90 Geriledi
Rusya, savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye'den yaş sebze meyve alımını durdurunca ürünler seralarda çürümeye terk edildi. AKP'li yöneticiler ve havuz medyasının "Rusya almayınca pazarda sebze meyve fiyatları ucuzlayacak" propagandasının koca bir yalan olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
  son bir yılda Rusya’ya yapılan sebze meyve ihracatındaki gerileme yüzde 90’ı buldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yaptığı yazılı açıklamada Rusya’ya yapılan yaş sebze ve meyve ihracatının neredeyse sıfırlandığına vurgu yaparak üreticilerin uğradığı zararın boyutlarının belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre, 1 Ocak-15 Mayıs döneminde bitkisel ürün ihracatının geçen yıla göre yüzde 9.1 gerilediğine dikkat çeken Burak, “Yaş sebze ve meyve ihracatında gerileme yüzde 26.9’u buldu. Rusya’ya yapılan ihracat ise neredeyse sıfırlanmış durumdadır. Geçen yıl 4.5 aylık dönemde Rusya’ya 104.6 milyon dolarlık ihracat yapılırken, 2016’ın aynı döneminde 6 milyon dolarlık ihracat yapılabilmiştir. Gerileme oranı yüzde 94 olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Rusya’ya ihraç edilen en önemli ürünlerden olan domateste ihracat kaybı yüzde 41’ı buldu. Şanlıurfa’nın Karaali Mahallesi’nde 50 dönümlük serada otomatik sistemle insan eli değmeden yetiştirilen salkım domatesler, iç ve dış pazara ihraç edilmemesi üzerine üreticinin elinde kaldı.

Üretici Mehmet Sambur, Rusya ile yaşanan krizin kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Domatesin ihraç edilemeyince iç piyasada düşük fiyata alıcı bulduğunu anlatan Sambur, “Domatesin seradan çıkış fiyatı 1 tl ama sırf elimizde kalmasın diye 40 kuruşa kadar satıyoruz. Topladığımız bu ürünler, işçilik maliyetini bile kurtarmıyor. Domatesin çok fazla olması ve kısa sürede tüketilmesi gerektiğinden acilen satılması lazım. Ancak biz alıcı pazar bulamadığımız için tonlarca domates depolarda, serada çürümeye başladı” diye konuştu.