Otel Personelinin 3 Aylık Maaşı Devletten

Otel Personelinin 3 Aylık Maaşı Devletten
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, merakla beklenen "Turizm Sektörü İstihdam Destek Paketi"ni açıkladı.
Soylu'nun; Sektörel İstihdamı Destekleme eğitimi Programı (SİDEP), Turizme Yönelik Toplum Yararına Programlar, Turizmde Yabancı Çalışma İzinlerinde Kolaylık, Denkleştirme ve Nitelikli İşgücü Yetiştirme olmak üzere beş maddeden oluştuğunu söylediği paketin detayları şöyle:

ÜCRETLER İŞKUR'DAN

Antalya ve  Muğla'da konaklama faaliyeti yürüten işyerinde 2015'te 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin 2016'da da 9 ay çalışmaları şartıyla askıdaki 3 aylık sigortaprimleri ve ücretleri İŞKUR tarafından karşılanacak.  Antalya'da 31 bin 619,  Muğla'da 13 bin 134 çalışanı ilgilendiren program için 260 milyon lira kaynak ayrıldı.

Antalya,  Alanya,  Trabzon,  Dalaman, Milas-Bodrum,  Adnan Menderes,  Atatürk ve Esenboğa havalimanları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen kişilerin istihdam edilmesi yoluyla  Türkiye'ye gelen turistlere yönlendirme yapılacak. Program kapsamında 6 ay süreyle eğitime tabi tutulup istihdam edilmesi planlanan 1200 kişi için 14 milyon 544 bin lira kaynak ayrıldı.

"YABANCI ÇALIŞANLAR"

Turizmde yabancı çalışanlar için ödenecek minimum ücret tutarı, bir asgari ücret düzeyine düşürülecek.

Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde her bir yabancı için ayrı ayrı beş Türk vatandaşı istihdamı şartı kaldırılacak. Bu destek acenta, tatil köyü, animasyon firmaları ve müstakil eğlence yerlerini kapsayacak.

Nitelikli personelin sürekli istihdam edilmesi suretiyle hizmet kalitesinin artırılması amacıyla denkleştirme uygulanacak.

'YÜZDE 25 ARTIŞ VAR'

Kültür ve Turizm Bakanı  Mahir Ünal, yerli turistte erken rezervasyonun geçen yıla göre yüzde 25 artarak 4 milyona ulaştığını söyledi. Ünal, "Yurtdışı rakamları henüz belli değil" dedi.

Ünal, "Şu anda, TÜRSAB, TÜROB, TÜROFED'le birlikte üzerinde çalıştığımız, kamu personeline iç turizmde avantajlı fırsatlar sunmaya dönük bir çalışmamız var. Bunu da sektörle birlikte açıklayacağız" dedi. Ünal, yabancı turist sayısının ne kadar düştüğü konusunda şu an oran vermenin yanıltıcı olacağını söyledi.

'KAPSAM GENİŞLEYEBİLİR'

Kültür ve Turizm Bakanı  Mahir Ünal, turizme verilen desteklerin  Antalya ve  Muğla'ya dönük başladığını ancak daha sonra kapsamının genişletilebileceğini söyledi. Ünal, verilen destekler için turizmcilerle bir yıllık protokol imzaladıklarını, süre sonunda destek uygulamasının biteceğini ifade etti.

15 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Destek paketine göre, mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları ile turizm işletmelerinde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün işverenlerle birlikte yetiştirilmesi desteklenecek. Otel ve konaklama yerlerinde geçen yıl 3 bin 156 kişiye verilen iş başı eğitimden, bu yıl yaklaşık 15 bin kişi faydalanacak.