İran'dan İlk Kafile Gazipaşa- Alanya Havalimanı'na İndi

İran'dan İlk Kafile Gazipaşa- Alanya Havalimanı'na İndi
İran'dan, Antalya'daki Gazipaşa- Alanya Havalimanı'na ilk turist kafilesi FreeBird Hava Yolları'na ait Airbus A320 tipi uçakla geldi. TAV Havalimanları tarafından işletilen havalimanına ilk kez iniş yapan uçak, su takıyla karşılandı.
İran İmam Humayni Uluslararası Havalimanı'ndan 179 İranlı turistle havalanan FreeBird Hava Yolları'na ait Airbus A320 tipi uçak,  Adana aktarmalı olarak Gazipaşa-  Alanya Havalimanı'na saat 12.30'da iniş yaptı. TAV Havalimanları tarafından işletilen Gazipaşa-  Alanya Havalimanı'na ilk seferini yapan uçak, piste indikten sonra su takından geçti. Uçaktan inen 179 İranlı turist,  Alanya Belediye Başkanı MHP'li  Adem Murat Yücel,  Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı  Burhan Sili ve turizmciler tarafından karşılandı.

Belediye Başkanı Yücel ile ALTİD Başkanı Sili turistlere çiçek verdi, ilk seferin anısına pasta kesildi. Havayolu yetkilileri  İran'da Nevruz dolayısıyla tatil olduğunu, tatil boyunca hafta boyunca 3 sefer daha yapacaklarını kaydetti.

'ALTERNATİF UÇUŞLAR OLACAK'

Alanya'ya İranlı turistlerin gelmesinden dolayı mutlu olduklarını belirten Belediye Başkanı  Adem Murat Yücel, " Rusya pazarıyla başlayan ve  Avrupa'ya da sıçrayan kriz nedeniyle alternatif turizme, daha doğrusu diğer ülkelere yönelmiştik.  Kazakistan,  Azerbaycan'dan başlayıp,  İran ile diyaloglarımız oluştu. En son da  İran Büyükelçisi'nin bölgemizi ziyaretinin ardından, biz de  İran'a bir heyetle gittik. Şimdi bu görüşmelerin meyvelerini almaya başladık. Sonraki dönemlerde de alternatif uçuşlar olacak" dedi.

İran halkının  Türkiye'yi çok sevdiğini aktaran Başkan Yücel, "Ülkemize geçen yıl 1 milyon 700 bin  İran vatandaşı geldi.  İran ile ilişkiler iyi olduğu sürece bunun 2 ve 3 katı bulacağına inanıyorum. Gelen turistleri müşteri olarak değil misafirlerimiz olarak görmeliyiz. Bu uçuşların artması ile turizmde istediğimiz noktaya geleceğimiz inanıcındayız" diye konuştu

'İRAN ÖNEMLİ PAZAR'

İran pazarının  Türkiye için önemli bir pazar olduğunu belirten ALTİD Başkanı  Burhan Sili de şöyle konuştu:

"Ambargonun kalkmasıyla birlikte ekonomi gelişecek ve  Türkiye'yi çok seven bir pazar. Hali hazırda 2 milyon civarında ağırlarken geçtiğimiz ayda  İran'da ALTAV olarak bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerin neticesinde de bugün  Gazipaşa'ya uçağın inmiş olmasını, yapmış olduğumuz çabaların bir meyvesi olarak görüyoruz."

'MUTLULUK DUYUYORUZ'

TAV  Gazipaşa İşletme Koordinatör Yardımcısı  Murat Şen ise "TAV olarak, Gazipaşa-  Alanya Havalimanı'ndan direkt uçuşların artırılması ve bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimizi yoğun şekilde sürdürüyoruz. Havalimanımızda hizmet vermeye başlayan 19'uncu havayolu şirketi olan FreeBird ile işbirliğimiz kapsamında  Tahran'dan Gazipaşa-  Alanya'ya sefer düzenlenmesinden mutluluk duyuyoruz. Havalimanımızın uçuş ağının büyümesi ve turizmin gelişmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

Etiketler :