whatsapp
Öne Çıkanlar Dedi Yeni Bir Şirket Daha Satın Aldı alanya son dakika Süleyman Demirel alanya

Bu haber kez okundu.

Bakü-Gzp Uçuşları Başladı

Bakan Çavuşoğlu, AZAL'ın GZP seferlerine ilişkin "Yakında AZAL-TAV arasında imzaların atılması öngörülüyor. 15 Mayıs tarihinden itibaren de haftada 3-4 uçuşla Bakü-GZP seferlerinin başlaması planlanıyor" dedi.

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Eylül 2017 tarihinde Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı için gittiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmüştü. Bakan Çavuşoğlu, bu görüşme sırasında Alanya'nın turizm olanaklarından, Gazipaşa-Alanya Havalimanı'ndan da (GZP) bahsettiği Aliyev'den, Azerbaycan-GZP uçuşlarının başlatılması konusunda destek istemişti. Ve aradan geçen 68 günün sonunda 11 Kasım 2017'de Azerbaycan'dan müjde gelmişti.  

AZAL 'BUTA' İLE UÇACAK  
Milli Azerbaycan Havayolları AZAL'ın (Azerbaijan Airlines), Bakan Çavuşoğlu'nun girişimlerinin ardından GZP'ye "low cost" yani düşük maliyetli şirketi olan Buta Airways ile uçmak için hazırlıklarını tamamladığı, AZAL'ın mayıs ayında haftada üç uçuş başlatmaya hazır olduğu, bunun için GZP'nin işletmecisi TAV ile görüşmeye başladığı bildirilmişti. AZAL'ın, TAV'la görüşmeleri bitirir bitirmez Bakü-GZP-Bakü uçuşlarını hemen programa alıp, bilet satmaya başlayacakları bildirilmişti. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU AÇIKLADI 
Bakan Çavuşoğlu, bir soru üzerine bu konudaki son gelişmeleri anlattı. Çavuşoğlu "AZAL Havayolları'nın Gazipaşa uçuşlarının başlayabilmesi için geçen hafta Bakü Büyükelçimizle de görüşerek AZAL Havayolları Başkan Yardımcısı ile TAV Operasyon Başkan Yardımcısı Murat Örnekol'u iletişime geçirdik. Fiyat konusunda pazarlık yapmışlar. Bugün (dün) TAV'dan Murat Bey'i arayarak durumu sordum. AZAL tarafı yine indirim istemiş, en sonunda biz aracı olduğumuz için indirimli fiyat üstünden biraz daha indirim yapılmış. Yakında imza atılması öngörülüyormuş. İmzalar atıldıktan sonra 15 Mayıs tarihinden itibaren haftada 3-4 uçuşla seferleri başlatmaları planlanıyor. Ekim sonu gibi tekrar durum değerlendirmesi yapılıp, duruma göre günde 1 sefere dönülmesi düşünülüyormuş" dedi. 

GZP'NİN UÇUŞ AĞI BÜYÜYOR 
GZP'nin uçuş ağı, çoğu Bakan Çavuşoğlu'nun girişimleri ve ricaları sonucu başlayan Rusya, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Norveç ve Ukrayna'nın ardından Azerbaycan ile büyümesini sürdürecek. Bu aynı zamanda, bu yıl 15 Mayıs'tan itibaren Alanya'da Azerbaycanlı turistleri görebileceğimiz anlamına da geliyor. 

TAV Gazipaşa-Alanya Havalimanı İşletme Müdürü Cengiz Aşıklı da yaptığı açıklamada "Görüşmelerimiz sonuçlanmak üzere. Bu konuda bize en büyük desteği Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu verdi. TAV adına kendisine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74