Alanya'dan kalkan büyük göç

Alanya'dan kalkan büyük göç
Alanya Akdeniz Bölgesinin hinterlandı geniş, çeşitli ekonomik kollarda etkili faaliyetler gösteren bir ilçedir. Ancak ilçemizden ekonomik kaynaklı göçler yaşanmaktadır. Peki bu göçlerin sebepleri nelerdir?

Alanya son zamanlarda yaşanan büyük ekonomik çalkantıları çok derinden hissetmektedir. Söz konusu ekonomik olumsuzluklar ilçemizde bulunan yerli ve yabancı birçok kişiyi etkilemektedir. Durum böyle giderse daha çok etkileyecektir. Söz konusu göçlerin temel sebebi inşaat ve emlak sektöründeki deyimi yerindeyse çöküştür.

İlçemizden son birkaç yıldır yoğun bir biçimde emlak alımı yapan Rus ve Ukrayna vatandaşları çeşitli sebeplerden dolayı evlerini satışa çıkardılar. Mevcut durumda da söz konusu Rus ve Ukrayna vatandaşlarına yönelik yeni konut satışları meydana gelmemektedir.

Bu da emlak piyasasında bitmiş olan dairelerin ve konutların satışını çok olumsuz yönde etkilemiştir. İnşaat sektöründe Yaşanan bu çöküşten kaynaklı sektör çalışanları da para kazanamaz hale gelmiştir.

Ustasından kalfasına emlakçısından müteahhitine ve mühendisine kadar birçok kişiyi söz konusu Emlak krizi etkilemektedir. Bu durumun düzelmemesi durumunda yaz dönemi bitmeden ülkemizden ekonomik kaynaklı sebeplerden dolayı göçler artarak devam edecektir.

Alanya Gazetesi / ÖZEL HABER