banner179
Öne Çıkanlar ekonomi alanya fevzi aydoğdu alanyada boya yapan işçi 4 metreden düştü Aytemiz Alanyaspor

Bu haber kez okundu.

Alanya’da "Sağlıklı Turizm" toplantısıHaber: MEHMET AL

Alanya'da ALTSO’nun Sağlıklı Turizm ve Güvenli Kent sloganıyla düzenledikleri etkinliğe katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye’nin aldığı tedbirlerle birçok ülkeye nazaran daha güvenliği olduğunu anlattı. Bakan Çavuşoğlu Almanya ziyaretinin de çok verimli geçtiğini belirtirken, Türkiye’nin Avrupa Birliği tarafından gözartı edilmemesi gerektiğini söyledi. Turizm Bakanı Ersoy da Avrupa'daki ilk ve en detaylı sertifikasyon sisteminin Türkiye’de olduğunu, “Birçok Avrupa ülkesi bizden görüp kopyalamaya çalışıyor” dedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın Alanya ilçesinde Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent toplantısına katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada Antalya'nın ve Alanya'nın turizmde ne kadar güvenli bir bölge olduğunun altını çizdi. Çavuşoğlu, alınan tedbirlerle rakamların da güvenli olduğunu gösterdiğini söyledi. Pandeminin tüm dünyayı sarstığını ve herkesin hayatını değiştirdiğini anlatan Çavuşoğlu, “Maalesef olumsuz etkilerini gördük ve yaşadık. Dünya halkları da yaşayacak. Bizim gibi ülkeleri yönetmeye çalışan siyasileri ve hükümetleri de mutlaka etkileyecek. Korona sonrasına kendisini iyi hazırlayan, sorun zamanında da ekonomisini ayakta tutan ülkeler gelecekte en iyisi olacak. Büyüme, ekonomik başarı da buna dahil. Korona daha başlar başlamaz, ülkemize henüz gelmeden aldığımız tedbirler sayesinde koronayla mücadelede en başarılı ülkelerden biri olduk. Bugün dünyada en iyi sağlık sistemine sahip ülkelerden biriyiz" dedi.

BÖLGESELLEŞME HAKİM OLACAK
Her ülkenin kendi vatandaşını en kötüye hazırlamak zorunda olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, yıllarca sağlık sistemine ve şehir hastanelerine yaptıkları yatırımlarla ilgili sürekli eleştiri aldıklarını vurguladı. Ancak pandemi süreciyle sağlık yatırımlarının ne kadar doğru olduğunu anladıklarını da kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Ön yargılı yaklaşanlar olabilir 'gereksiz' diyenler olabilir ama sağlık turizmiyle ilgili şimdiden faydasını görmeye başladık. Küreselleşme zarar mı görecek daha mı güçlenecek? Herkesin hemfikir olduğu tek bir şey var. Artık bölgeselleşme hakim olacak. Üretimde, tedarikte bölgeselleşecek. Ekonomiyi ayakta tutmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde alınan tedbirlerle bu dönemi en az hasarla atlattık, atlatıyoruz. Bundan sonra ivme, büyüme ihracatta da devam edecek" dedi. 

Çavuşoğlu, sadece Türkiye'de salgınla mücadele edilmediğini, yurt dışındaki ülkelere de tıbbi yardımlarda bulunduklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyada Birleşmiş Milletler'e kayıtlı 193 ülke var. Dünyadaki ülkelerin 3'te 2'sinden fazlası Türkiye'den tıbbi malzeme yardımı talebinde bulundu. Bugün itibarıyla 137 ülkeye tıbbi yardım gönderdik, göndermeye devam edeceğiz. Dünya halkları arasında siyasi ilişkilerimiz iyi- kötü ayrımı yapmadık. Kerkük'ü, Balkanları, Ahıska Türklerini de ihmal etmedik. Yurt dışından ülkemize gelmek isteyen vatandaşlarımıza da duyarlılık gösterdik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en büyük tahliye operasyonunu son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 130 ülkeden 90 binden fazla vatandaşımızı ülkemize getirdik. 90 ülke de Türkiye'deki vatandaşlarını tahliye etmek istedi. Bu ülkelerin 230 bin vatandaşının tahliye edilmesine katkı sağladık. Artık uçak ambulans ve helikopterlerimiz var. Hemen gönderip alıyoruz. 34 ülkeden 159 vatandaşımızı, bulunduğu yerden uçak ambulanslarımızla aldık getirdik. Bu rakam geçen senenin 2 katı oldu."

“ALMANYA ZİYARETİ SON DERECE VERİMLİ GEÇTİ”
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte gittikleri Almanya ziyareti hakkında da konuşan Bakan Çavuşoğlu, tüm dünyayla turizm ilişkilerini nasıl geliştirebileceklerini bunları da enine boyuna konuştuklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “Bakanımızın vizyonu sayesinde Cumhurbaşkanımızın da desteği sayesinde gerçekten çok iyi hazırlıklar yaptık ve yapılan bu hazırlıkları da dünyaya anlatmada da birlikte çalışıyoruz. Bakanımızın yazdığı mektupları da ulaştırdık. Bir taraftan bakanımız telefonla kendi muhataplarını bir taraftan ben kendi muhataplarımı arıyorum.  Şimdi de ziyaretlere başladık Almanya’ya gittik. Son derece verimli, samimi, bilgilere ve datalara dayalı objektif kriterler çevresinde görüşmeler gerçekleştirdik. Son derece faydalı görüşmeler olduğunu sizlere söyleyebilirim ve neticesini de alacağımıza inanıyoruz. Avrupa Birliği’nin de aldığı kararların siyasi olduğunu biz kendilerine her zaman açıkça kamuoyunda söylüyorduk. Ama şimdi Almanya’da çıkan yazılara ve televizyondaki yorumlara baktığımız zaman onların kendisi de bizzat söylüyor. Avrupa Birliğinin listesine baktığımız zaman ülkelerin ismini saymak istemiyorum, o ülkeler de bizim kardeş, dost ülkelerimiz, kimse de hedefimiz değil kimseyle de rekabet içinde değiliz. Ama burada insan sağlığı çok önemli. Güvenlik çok önemli. Biz bu kriterler temelinde çalışıyoruz” dedi. 

“KENDİ VATANDAŞLARINI RİSKE ATARLARSA, VATANDAŞLARIN İSYAN ETMESİ DOĞAL”
Bakan Çavuşoğlu, bu kriterleri ortaya koyulduğu zaman Türkiye’ye haksızlık edildiğini ve bazı ülkelerin siyasi ilişkilerinin iyi olduğu için o ülkelerde rakamların iyi olmadığı halde bir jest yapıldığını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “Bu jest yanlış bir jesttir. Yani kendi vatandaşının sağlığını riske ederek başka ülkelere şartları iyi olmadığı halde jest yaparsanız ve şartları iyi olan Türkiye’yi de görmezden gelirseniz o zaman sizin kendi vatandaşınız da kendi basınında doğal olarak isyan eder. Avrupa’da bazı ülkeleri söylüyoruz. Almanya’yı bundan ayrı tutmak istiyorum. Almanya tabi ki Avrupa Birliği’nin içinde, dönem başkanlığını da üstlendi. Ama en son yaptığımız çalışmalar, görüşmeler sayın bakanımızın muhatabı Altmaier ile yaptığı görüşmeler, yine sağlık bakanı yardımcımızın orada yaptığı sunumlar Sağlık Bakanlığı’ndaki çalışmalar Robot Koch enstitüsünden de yine uzmanlar gelmişti. Benim de Dışişeri Bakanı Heiko Maas ile sonra da İçişleri Bakanıyla yaptığımız görüşmelerin neticesini inşallah alacağız. Bu dönemi en az hasarla geçiştirmeye çalışacağız. Ama geleceğe yönelik tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de canlı tutulması için ve gelişmesi büyümesi için hedeflerimize ulaşması için hep birlikte çalışacağız. Geçmiş dönemlerde de krizler yaşadık. Hepsini atlattık. O zor günlerde yine devletimiz, hükümetimiz her zaman sektörün yanında oldu. O zaman sayın bakanımız da sektörün içindeydi. Yani damdan düşen bir arkadaşımız olduğu için sorunların hepsini çok iyi biliyor. Vizyonuyla, enerjisiyle bize yol göstermesiyle turizmde hedeflerimize ulaşacağız. Burada Alanya’da yaşayan dostlarımıza, komşularımıza da çok teşekkür ediyorum. Her zaman Alanya’yı, Antalya’nı ülkelerinden en güzel şekilde tanıtıyorlar. Bunu Alman dostlarımıza ve diğerlerine de söyledik, benim de komşularım var, Ukrayna’dan, Rusya’dan, Almanya’dan var. Alt komşum Danimarkalı, Avrupa’nın her yerinden komşularımız, Kazakistan’dan komşularımız var. Birlikte uyum içinde sağlıklı ve güvenli şekilde yaşıyoruz. Eminim ki bu toplantı da buna katkı sağlayacaktır” diye konuştu. 

'TURİZM ŞEHİRLERİ EN AZ VAKANIN OLDUĞU YERLER'
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni normalleşme süreciyle birlikte hızlı bir şekilde iç ve turizm için çalışmalara başladıklarını aktardı. Bakan Ersoy, "Türkiye'nin yıllar süren sağlık altyapısına yapmış olduğu detaylı yatırımların meyvesini pandemi döneminde test etmiş olduk. Bu yatırımların olumlu sonuçlarının cevabını aldık. Yeni normalleşme süreciyle birlikte önce iç turizm sonra dış turizm olmak üzere çalışmalara başladık. Sağlık Bakanlığımız 1 Haziran'dan itibaren 12 bölgedeki toplam ve günlük yeni vaka sayılarını açıkladı. Bu bağlamda özellikle Türkiye'nin turizm şehirlerinde vakalar, diğer ülkelerle kıyaslandığında en az vakanın olduğu yerler" dedi.

'ANTALYA'DAKİ VAKA SAYISI 520 CİVARINDA'
Turizm şehirlerindeki vaka sayılarını açıklayan Bakan Ersoy, “2.5 milyon nüfuslu Antalya'da toplam vaka sayısı 520 civarında, günlük yeni 4-5 vaka var. Avrupa'da turizme açılmış ilk iki şehre girer. Kuşadası, 280 civarında toplam vaka sayısı var. Fethiye, Bodrum, Dalaman'a baktığımız zaman toplam vaka sayısı 310 civarında. Bu şehirlerde günlük vaka sayısı 2-3. Tamamen kontrol altına alınmış ve hızla koronavirüssüz bir döneme hazırlık yapmış bölgeler olarak görüyoruz" diye konuştu.

'EKONOMİK ENDİŞELERLE SİYASİ KARARLAR ALIYORLAR'
Türkiye'nin koronavirüse karşı almış olduğu başarının ortada olduğunu belirten Ersoy, “Koronavirüs mutasyona uğrayıp ekovirüs şeklinde ortaya çıkıyor. Ülkeler ekonomik endişelerle siyasi kararlar alabiliyor. Bu bağlamda siz ne kadar siyasi karar alırsanız alın, güneş nasıl balçıkla sıvanmıyorsa gerçekler de uzun süre üstleri örtülemiyor. Türkiye'nin başarısı, kaydetmiş olduğu rakamlar ortada. Bir başarı yakaladıktan sonra bunu da doğru bir şekilde algılatmanız gerekiyor. Dışişleri Bakanlığımızla birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın da destekleriyle liderler zirvelerinde her fırsatta Türkiye'nin başarıları ve sayılar her fırsatta dile getiriliyor. Çok ciddi yol kat ettik" dedi. 

BÜYÜKELÇİLERDEN SERTİFİKASYON SİSTEMİNE ÖVGÜ
Tükiye'ye davet edilen 60 ülkenin büyükelçilerinin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'nı çok başarılı bulduklarını söyleyen Bakan Ersoy, “Türkiye'ye en fazla misafir veren 60 ülkenin büyükelçilerini Antalya'mıza davet ettik ve 54'ü katıldı. Avrupa'daki 15'ten fazla ülkeden 25 basın kuruluşunu da davet ettik. Hem büyükelçiler hem basın mensupları Türkiye'de oturtmuş olduğumuz Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'nı yerinde bizzat deneyimledi. Çok başarılı buldular ve kendi ülkelerinde de uygulanmasını istediler. Büyükelçilerin bazıları 'Çok başarılı, çok detaylı bir sistem. Lütfen bizim ülkemizde de uygulanması için destek verir misiniz?' diye taleplerde bulundu. Aslında biraz daha detaylı baksalar bu sertifika programını uluslararası firmalarla gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

'AVRUPA'DAKİ İLK VE EN DETAYLI SERTİFİKASYON SİSTEMİ'
Sertifikasyon sisteminin önemine değinen Bakan Ersoy, “Avrupa'nın en büyük sertifikasyon firmaları şu anda Türkiye genelindeki otelleri, restoranları, havalimanlarını, turizm taşıma araçlarını sertifika etmeye başladılar. 156 tane önemli kriteri var, bir sürü alt kriteri var. Avrupa'daki ilk ve en detaylı sertifikasyon sistemi. Birçok Avrupa ülkesi bizden görüp kopyalamaya çalışıyor şu anda. Turizm yatırımcılarının gönüllü şekilde bu sisteme katılıyor olmaları mutluluk verici. Çok kısa bir sürede binli rakamlara ulaştık, 2 bin, 3 bin rakamlarına da kısa bir sürede erişeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

'SERTİFİKASYONA PANDEMİ SONRASINDA DA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ'
Pandemi krizinden önce nitelikli turizmi hedef aldıklarını söyleyen Ersoy, “Nitelikli turist, hizmet standartları yüksek ülkelere gidiyor. Biz hem standartlarımızı yükseltmek zorundayız, hem de başta hijyen olmak üzere servis şartlarımızın sürdürülebilir ve düzenli bir şekilde denetimini sağlamak zorundayız. Pandemi sonrasında da sertifikasyon sistemine devam etmek istiyoruz. 2023'teki hedeflerimize erişecek şekilde, daha gelir grubu yüksek, konaklama dışı harcaması yüksek nitelikli turisti hedefleyen bir programı hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

Uluslararası hava trafiğinin açılması için yapılması gereken her şeyi defalarca yaptıklarını belirten Bakan Ersoy, “Önümüze çıkarılan soruları yılmadan cevaplıyoruz istenen her önlemi fazlasıyla karşılıyoruz. Türkiye'nin hazır olduğunu başta Avrupa olmak üzere bütün dünyaya gösteriyoruz. Aşamalı bir şekilde de iyi haberler gelmeye başladı" dedi.

Toplantıya ayrıca AK Parti Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın ve Tuba Vural Çokal, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in yanı sıra çok sayıda STK temsilcileri ve siyasi parti temsilcileriyle yabancı ülke derneklerinin başkanları ve davetliler katıldı.

.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner167

banner169

Alanya Gazetesi Alexa