Öne Çıkanlar alanya Döviz Sağlık antalya Ekonomi

Bu haber kez okundu.

Uçağa Binecek Yolcuların Ağırlığını Ölçüyorlar

Son birkaç gündür,  Finlandiya"nın başkenti Helsinki"de Finnair havayolu şirketi, uçağa geçecek yolcularından tartıya adım atmalarını rica ediyor. Son yıllarda havayollarının yolculukların ağırlıklarına göre bilet fiyatı talep etmek yönünde aldığı bazı kararlar büyük tartışma yaratmıştı.

KİLOYA GÖRE BİLET FİYATI

2013 yılında Samoa Havayolu, yolcuların bilet fiyatlarını ağırlıklarına göre ayarlamaya karar veren ilk havayolu oldu. Geçen yıl Hawaii Havayolları da obezitenin çok yüksek olduğu Samoa"ya giden uçuşlarında ağırlığı ölçebilmek için yolcularını tartmaya başladı.

FİNNAİR "HAYIR" DEDİ

Finnair"ın da yolcuları tartmak istemesi, bilet fiyatlarında benzer bir uygulamaya mı gidecekleri konusunda çok sayıda soruyla karşılaşmalarına yol açıyor ancak havayolu çalışanları bu soruya "Hayır" yanıtını veriyor. Bu uygulamayı yapmalarının sebebi, daha sağlam verilere ulaşmak.

Finnair"in iletişim direktörü Päivyt Tallqvist, "Havayolları uçağın ve bagajların kaç kilo olduğunu biliyor, ancak yolculara dair bir fikri yok" diyor. Şirketin bu uygulamayla amacı yakıt ve güvenlik açılarından yolcuların toplam ağırlığına dair bir veri edinebilmek. Şimdiye kadar 180 gönüllü tartılmış ancak toplam 2 bin gönüllüye ihtiyaç var.

EKONOMİDE UÇAN ERKEK DAHA ZAYIF

Finnair"in şu an için kullandığı veriler  Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansının (EASA) anketinden geliyor. EASA"ya göre ortalama bir erkek yolcunun ağırlığı 84.6 kg, kadın yolcunun ağırlığı ise 66.5 kg. EASA aynı zamanda birinci sınıfta uçan erkeklerin ekonomi sınıfında uçanlardan daha ağır olduğunu, kadın yolcularda ise tam tersinin söz konusu olduğunu aktarıyor.

KIŞLIK MONTLAR BEKLENİYOR

Finnair kendine özgü yolcuların ayrıcalıklı özelliklerini merak ediyor.  Asya ve  Avrupa"ya uçan Finnair, uzun Fin erkeklerin kışlık montlarının ve  Doğu Asya"dan uzun süreli uçuşlara gelen yolcuların fark yaratacağına inanıyor. Şirket özellikle kış aylarında kalın montlarıyla gelecek gönüllüleri sabırsızlıkla bekliyor. Baharda ise daha hafif giysili yolcuları tartmak için uygulamaya yeniden başlayacaklar.

SADECE GÖNÜLLÜLER TARTILIYOR

Herkesin çok sık dile getirdiği sorulardan biri sadece gönüllü olanların tartılmasının sonuçları etkileyip etkilemeyeceği. Ancak Tallqvist, Fin ve Asyalı çok sayıda değişik yolcunun şimdiye kadar tartılmayı kabul ettiğini vurguluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74

Alanya Son Dakika Haberleri, Alanya Haber Oku, Alanya Gazetesi