İzinsiz mesajlara 1.3 milyonluk ceza kesildi

İzinsiz mesajlara 1.3 milyonluk ceza kesildi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, istenmeyen ticari ileti şikayetleri nedeniyle, ilgililere 1 milyon 292 bin lira idari para cezası kesti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, istenmeyen ticari ileti şikayetleri nedeniyle ilgililere, toplam 1 milyon 292 bin lira idari para cezası kesildi.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, pazarlama ve tanıtım amaçlı, mesaj, arama ve e-posta gibi uygulamalara yönelik şikayetler bu yıl da devam etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının internet sayfasının yanı sıra e- Devlet Kapısı"na entegrasyonu sağlanan Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden 7 Temmuz 2015"ten bugüne kadar 178 bin 285 şikayet yapıldı.

ZİRVEDE SMS VAR

Şikayet türlerinde ilk sırayı 161 bin 193 başvuruyla SMS alırken, bunu 13 bin 134 şikayetle sesli arama ve 3 bin 958 şikayetle de e-posta yoluyla gönderilen iletilere ilişkin başvurular izledi.

İncelemeler neticesinde il müdürlüklerince kesilen ceza tutarı, toplam 1 milyon 292 bin 165 lira oldu. Birçok il müdürlüğünde ise şikayet edilen gerçek veya tüzel kişilerden savunmaları istendi ve idari para cezası uygulama aşamasına gelindi.

Söz konusu şikayetlerin 31 bin 945"i bu yıl gerçekleşti. Bu başvuruların 29 bin 272"si SMS, bin 804"ü sesli arama ve 869"u e-posta yoluyla gönderilen iletilere ilişkin oldu. Bu başvurular nedeniyle ilgililere 12 bin 165 lira ceza uygulandı.

ELEKTRONİK ŞİKAYET SİSTEMİ

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun"un uygulamasını düzenleyen Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik, geçen yıl temmuzda yürürlüğe girmişti.

Yönetmelik çerçevesinde istenmeyen ticari elektronik iletilere ilişkin başvurular, dilekçeyle ticaret il müdürlüklerine yapılabildiği gibi Bakanlığın resmi internet sitesi ve e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşılan Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden yapabiliyor. Başvuruyu değerlendiren Bakanlık, bu sürece ilişkin tüketiciye bilgi veriyor. Her bir ticari elektronik ileti için bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabiliyor. Bu ceza, bir defada birden fazla gönderilen iletiler için 55 bin liraya kadar çıkabiliyor. Şikayetler, ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren en geç 3 ay içinde yapılabiliyor.

Söz konusu düzenleme uyarınca, onaylı olduğu kabul edilen veri tabanlarında iletişim bilgileri yer alan vatandaşlara gönderilen iletilere ilişkin olarak ise idari işlem uygulanamıyor. Şikayet başvurusunda bulunulmuş olması, ileti gönderilmesinin reddedildiği anlamına gelmediği için ticari elektronik ileti almak istemeyen tüketicilerin öncelikle bu iletileri reddetme haklarını kullanmaları gerekiyor.