whatsapp
Öne Çıkanlar alanya alanya son dakika Politika MAVİ BAYRAK yerli muslera

Bu haber kez okundu.

ABD, Star Wars Filminden Esinlenerek Yeni Nesil Savaş Uçağı Üretecek

İngiliz  Times gazetesi,  ABD Savunma Bakanlığı"nın (Pentagon) " Star Wars" ( Yıldız Savaşları) filmlerinden esinlenerek, radara yakalanmayacak yeni nesil savaş uçakları üretmeyi planladığını yazdı.  Times"ın dünya haberleri sayfasındaki Michael Evans imzalı haberde,  ABD"nin havacılık alanındaki en parlak mühendislerinin bu proje için tahsis edildiği belirtildi.

GÖLGE UÇAK ÜRETECEK

Gazeteye göre  ABD böylece pilotları için en düşük risk içeren koşullarda havadan savaş yeteneğini muhafaza etmek istiyor.

"Yarasa şeklindeki" yeni nesil bombardıman uçaklarının tasarımı ile F-117 Nighthawk ve F-22 Raptor tipi uçakların daha ileri bir seviyeye taşınması hedefleniyor.

Haberde halen Rusların "gölge" uçak teknolojisinde lider konumda oldukları,  ABD"nin ise gözünü bu alanda da öncü olmaya diktiği vurgulanıyor.

TAHMİNİ MALİYETİ 550 MİLYON DOLAR

Her birinin maliyeti 550 milyon dolar  Los Angeles kentinin kuzeydoğusunda, çok sıkı korunan bir tesiste üretilen yeni nesil B-21 bombardıman uçaklarının her birinin tahmini maliyeti 550 milyon dolar.

Tesiste 2019 yılına kadar 5 binden fazla kişi çalışacak.

Yeni uçakların 2030"lı yılların ortalarına kadar orduya teslimi hedefleniyor.

Pentagon bu uçaklardan 100 tane istiyor.

Eski Amerikalı savaş uçağı pilotu Albay Mace Carpenter"a göre 2022 yılına kadar tüm Amerikan savaş filosunun dörtte biri, radara yakalanması çok zor uçaklardan oluşacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74