Yol kenarında yetişiyor, Alanyalılar vazgeçemiyor! Vücut iltihabını yok ediyor…

Yol kenarında yetişiyor, Alanyalılar vazgeçemiyor! Vücut iltihabını yok ediyor…
İçinde yüksek lif barındıran glisemik indeks kontrolünü sağlayan ve insülin direncini dengeleyen o meyve Alanyalılar tarafından çokça tüketiliyor. Tam bir şifa deposu meyvenin hemen her yerde bulunabilmesi halk tarafından da memnuniyetle karşılanıyor. Vücut iltihabını yok eden ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığı kuvvetlendiren işte o meyve…

Halk arasında şeytan dili, dikenli armut, Hint inciri gibi farklı isimlerle de anılıyor. Kaktüse benzeyen yapısı ile şaşırtan o meyve bir incir. Dikenli incir olarak geçen ve içerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran bu meyve ama antioksidan özelliği ile vücudun bağışıklığını kuvvetlendirerek hastalıklara karşı dirençli hale getiriyor.

Yalnızca bu da değil. Vücuda ihtiyacı olan enerjiyi verirken strese karşı bir savunma geliştiriyor. Depresyonla mücadelede sıklıkla kullanılıyor. Peki dikenli incir Türkiye'de nerelerde yetişiyor?

Daha çok Akdeniz Bölgesi'nde bulunan dikenli incire Antalya'da yol kenarında veya tarım arazilerinde rastlamak oldukça mümkün. Saksıda yetiştirilmeye de uygun olan bu meyvenin tokluk hissi verdiği de biliniyor. Bu yönüyle sindirim sistemini düzenlerken kilo vermek isteyenler için sağlıklı ve doğal bir çözüm önerisi de sunuyor.

Dikenli İncirin Faydaları

  • Potasyum açısından zengindir.

  • Kalp sağlığını korur.

  • Kan basıncını düşürür.

  • Kalp ritmini düzenler.

  • Depresyon ve stres tanısını azaltır.

  • Bağırsak florasını düzenler.