Gözde yabancı cisim

Gözde yabancı cisim
Yabancı cisim kaçtığında gözde hangi belirtiler olur? Gözde ağrı, batma, sulanma ve kızarıklık olur. Artan gözyaşı bu cismi yerinden hareket ettirerek akıntıyla göz dışına atamazsa yakınmalar devam eder. Yabancı cismin mutlaka çıkarılması gereklidir. Yabancı cisim tedavis

Yabancı cisim kaçtığında gözde hangi belirtiler olur?
Gözde ağrı, batma, sulanma ve kızarıklık olur. Artan gözyaşı bu cismi yerinden hareket ettirerek akıntıyla göz dışına atamazsa yakınmalar devam eder. Yabancı cismin mutlaka çıkarılması gereklidir.

Yabancı cisim tedavisi nasıl yapılır?
Evde;
Kaynatılmış ılıtılmış suyla, göze bol sulu pansuman yapın.

Rahatlamazsa;
Yukarı bakarken alt kapağı açıp içine bakın, yabancı cisim oradaysa temiz bir kulak pamuğu ile alın.
Orada değilse, aşağı bakarken üst kapağı yukarı doğru çekip bakın, ya­bancı cisim oradaysa temiz bir kulak pamuğu ile alın.
Orada da değilse üst kapağı çevirip bakmak ve gözle görülemeyecek ka­dar küçük cisimler için mikroskopla muayene etmek gerekir.

Böyle bir durumda beklemeden göz hekimine gidilmelidir. Göz hekimi mikroskop ve özel mavi-yeşil renkli bir boya sürerek gözü muayene eder.

Yaralanmanın Büyüklüğüne Göre Tedavi
* Göze antibiyotikli damla ve merhem
* 24-48 saat kapama
* Gözbebeğini istirahate alacak damla (nadiren gerekir)
* Özel bir kontakt lens (nadiren gerekir)
* Bir daha olmaması için önlemlerin anlatılması

Dikkat: Sakın gözü­nüzü ovuşturmayın! Hele cam kaçtıysa, asla! 1-2 saat sonra hâlâ batma varsa, mutlaka, gecikmeden göz hekimine gidin.

Göze yabancı cisim kaçmışsa kontakt lens kullanmaya devam edilebilir mi?
Kesinlikle hayır. Numaralı veya renkli kontakt lensler böyle bir durumda takılma-malıdır. Gerekirse hekimin önereceği kontakt lens çok farklı bir lenstir.