Öne Çıkanlar alanya anneler günü evde hayat var dünya evi veli serdar

Bu haber kez okundu.

Engelli bireylerin dünyasına "kısa bir yolculuk"

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak kutlanmakta çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi de  engelli vatandaşların yaşadıkları sorunlara dikkati çekebilmek, farkındalık yaratmak adına hastane poliklinik binasında bir etkinlik düzenledi. Her vatandaşın potansiyel bir engelli adayı olduğu düşüncesiyle yapılan etkinlikte, gönüllü olarak  katılan vatandaşlara siyah göz bandı ve beyaz baston verildi. 
Katılımcılar, kısa bir süreliğine görmeyerek hasta danışmanlarının desteğiyle belirlenen alanlarda yürüyüş gerçekleştirdiler. Daha sonra yaşadıkları bu deneyimi yazıya döküp organizasyon kapsamında oluşturulan duygu ağacında paylaştılar.  Engelli bireylerin yaşadıkları hissi kısa bir anda olsa anlamak için yapılan programa Hastane Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı da katılarak destek verdi.

Prof. Dr. Lakadamyalı: "Kısa süreliğine de olsa düzenlediğimiz bu çalışmayla insanlar görme engelli vatandaşlarımızın neler hissettiğini anlamakta onların dünyasına bir gezinti yapma şansı yakalamaktadırlar. Bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının arttırılması ve engellilerin kendi haklarının bilincine varması adına bu tür etkinliklere hastane yönetimi olarak önem vermekteyiz. Hasta ve hasta yakınlarımıza da ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz" dedi.

Sosyal Hizmet Uzmanı Kaan Sağlam ise  engelli bireylerin neler hissettiğini herkesin anlayabilmesi ve bu durumu hissetmesini adına bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi. Sağlam: ”Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorluklara dikkati çekmek ve farkındalığı arttırmak adına böyle bir çalışma tasarladık. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Gelin bütün engelleri birlikte aşalım” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner164

banner173

banner167

banner169

Alanya Gazetesi Alexa