whatsapp
Öne Çıkanlar alanya Ha alanya son dakika Kültür Sanat Ekonomi

Bu haber kez okundu.

ALKÜ Umut Olmaya Devam Ediyor

Alkü Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2013 yılında hizmet vermeye başlayan Robogait cihazı (yürüme robotu) ile  bugüne kadar 498 hastaya umut oldu.  
Türk  bilim adamları tarafından üretilen ve felçli hastaların rehabilitasyon sürecini hızlandıran Robogait cihaz ile şehir dışından gelen  hastalara da yatarak tedavi olma olanağı sunuluyor. Fizyoterapist Olcay Aktaş;  “Hastane olarak hastalarımıza  umut olmaya ve onların yanında olmaya devam edeceğiz “dedi Aktaş; “Omurilik yaralanmaları, inme, parkinson, beyin hasarı, serebral palsi, multiple skleroz, yürüme bozukluğu  gibi çeşitli nörolojik hastalıkların erken dönem tedavilerinde Robogait cihaz ile tedavi hizmeti sunmaktayız. Bu sağlık hizmetinden 6 yaş üstü hastalarımız faydalanabilmektedir. Tedavi öncesi hastalarımız hastanemize başvurmakta,  fizik tedavi uzmanlarımız tarafından kontrol edilmektedir. Fizik tedavi uzmanlarımız Robogait cihazı ile rehabilitasyon hizmetinden  yarar görebileceğine inandığı, tanısı uygun olan hastalara rapor çıkartmaktadır. Bu rapora istinaden bizler de hastalarımızın rehabilitasyon sürecinde yanlarında olmakta ve onlara sağlık hizmeti sunmaktayız. Her bir hastamızın 1 yıl içinde  40 dakikalık periyotlarla 30 seans  Robogait tedavi görme hakkına sahiptir. Şehir dışından gelen birçok hastamıza da Robogait cihaz ile rehabilitasyon hizmeti sunuyoruz. Hastalarımız ister yatarak isterse ayaktan bu sağlık hizmetinden faydalanabilmektedirler.

“Tedavi de azim ve aile desteği çok önemli “
Bilgisayar programıyla hastalarımızın yürüme temposunu ve vücut ağırlığı kontrol etmekteyiz. Kendini yürüyor şekilde gören hastalarımızın motivasyonu artmakta bu da tedavisini olumlu yönde etkilemektedir. Tedavi süresinde  hastanın isteği, azmi ve aile desteği çok önemlidir. Özellikle yeni oluşmuş felçli hastalarımızın tedavisinde  olumlu sonuçlar almaktayız. Bu da bizleri çok mutlu etmektedir. 

“Robogait cihaz ile yürüme güçlüğü çeken 498 hastaya umut olduk”
Hastanemizde 2017 yılında  97, 2018 yılında 53, 2013 yılından bu yana ise 498 hastamıza  Robogait cihaz ile tedavi imkanı sunduk ve sunmaya da devam etmekteyiz.” Dedi.  
Hastane  Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş tedavide  umudun ve  azmin önemli bir yer teşkil ettiğini söyledi. Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş rehabilitasyon da  azim ve istek çok önemlidir. Yalnız hasta ve hasta yakınlarımız  şunu unutmasınlar, Robogait cihaz sadece tedavinin bir parçasıdır. Yeni geçirilmiş olaylarda daha çok olumlu sonuçlar elde ederken uzun zaman önce olmuş vakalarda ise geri dönüşler ne yazık ki olumlu değildir. Bu cihaza girince kalkıp yürünecek diye bir kaide yoktur. Bizler,  hasta ve hasta yakınları ile beraber  bir yola çıkıyoruz. Bu sağlık hizmetini sunarken elimizden geleni yapmakta  sonuçlarını ise birlikte görmekteyiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner56

banner142

banner73

banner141

banner57

banner74