mehmet ergün imza
chp-li-meclis-uyesi-demirci-den-hiz-limiti-sorulari

CHP li meclis üyesi Demirci'den hız limiti soruları Haber Oku

CHP Alanya belediye meclis üyesi Erkan Demirci Ulaşım koordinasyon merkezinin Okurcalar ile Kargıcak arasındaki hız limiti uygulamasına ilişkin bazı sorular sordu..

Okurcalar ile Kargıcak arasında UKOME (Ulaşım koordinasyon merkezi) tarafından getirilen büyükşehir belediyesine göre hız limitini yükselten (50 km'den, 70 km'ye) diğer tüm kişi ve kurumlara göre ise hız limitini düşüren karar bugünlerde ilçe gündemini şehit haberlerinden sonra en çok meşgul eden konular arasında yer alıyor.

Öncelikle UKOME'nin yasal altyapısı 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanununa bağlı olarak çıkarılan büyükşehir belediyeleri koordinasyon merkezleri yönetmeliğine dayanıyor. Yönetmeliğin 17. maddesinde UKOME'nin kimlerden oluştuğu tarif ediliyor ve salt çoğunlukla toplanıp karar alıyor.

17. maddeye göre UKOME,

Büyükşehir belediye başkanı veya görevlendireceği kişinin başkanlığında;

a) Büyükşehir belediye başkanınca, belediyenin ulaşım ve yatırımlarla ilgili daire ve işletmeleriyle bağlı kuruluşlarından en az şube müdürü seviyesinde görevlendireceği en fazla on bir kişinin,

b) Milli Savunma Bakanlığı temsilcisinin,

c) Jandarma Genel Komutanlığı temsilcisinin,

ç) Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcisinin,

d) Sınırları içerisinde deniz bulunan büyükşehirlerde, Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcisinin,

e) Sınırları içerisinde deniz ve iç su bulunan büyükşehirlerde Liman Başkanlığını, birden fazla Liman Başkanlığı bulunan büyükşehirlerde ise bu başkanlıkları temsilen görevlendirilecek temsilcinin,

f) Karayolları Genel Müdürlüğü temsilcisinin,

g) Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü temsilcisinin,

ğ) Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü temsilcisinin,

h) Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü temsilcisinin,

ı) Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü temsilcisinin,

i) Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun görevlendireceği ilgili odanın temsilcisinin,

j) Kendi belediyelerini ilgilendiren ve belediyelerinin yetki alanı içerisinde oluşan ve o belediyenin sınırları içerisinde başlayıp biten ulaşım konularında ilçe belediye başkanları veya görevlendirecekleri bir üyenin,

katılımından oluşuyor.

BURADA KAMUOYUNU İLGİLENDİREN "J" BENDİNDEKİ İFADE. YANİ TOPLANTIYA KENDİ BELEDİYELERİNİ İLGİLENDİREN İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI YA DA GÖREVLENDİRECEKLERİ BİR KİŞİ ÜYE OLARAK KATILIYOR VE OY KULLANMA HAKKINA SAHİP OLUYOR.

Gazete haberlerinden anlaşıldığı kadarıyla Okurcalar ve Kargıcak arasındaki hız sınırlarında yapılan düzenlemeye ilişkin karar 02.04.2015 tarih, 2015/4-204 sayılı UKOME kararıyla alınıyor.

İlgili yönetmeliğin yukarıda belirtilen "J" bendine göre bu toplantıya Alanya Belediyesini de ilgilendirdiği için belediye başkanının ya da görevlendireceği bir kişinin üye sıfatıyla katılmış olması gerekiyor.

İlgili UKOME kararına internet ortamında ulaşılamadığı için kamuoyunun aydınlanması için yetkililerce yanıtlanması gereken bazı sorular ortaya çıkıyor:

1. 02.04.2015 tarihli UKOME toplantısına yönetmelik gereği Alanya Belediyesini temsilen bir kişi üye sıfatıyla katıldı mı?

2. Katılmış ise alınan karara muhalefet şerhi mi koydu, yoksa itiraz etmeksizin kabul mü etti?

3.Toplantıya katılmış ve alınan karara muhalefet etmiş ise aradan geçen yaklaşık 4 ay içerisinde niçin bu konu ilçe gündemine getirilip kamuoyunun nabzı tutulmadı?

4. Toplantıya katılmamış ise niçin katılmadı? Alanya'yı ilgilendiren böylesine önemli bir konuda niçin Alanya sahipsiz bırakıldı?

5. İlçe belediyesi temsilcisinin katılmamış olması varsayımıyla UKOME niçin yerel STK ve siyasilerin görüşünü almaksızın tepeden inme bir karar aldı?

6.Konunun ilçede karardan etkilenecek taraflar, yerel yönetim ve STK'lar arasında tartışılması ve oluşan ortak kanaata göre karar alınması demokratik katılımcılık ve yerel yöneticilik açısından daha doğru olmaz mıydı?

Yukarıdaki soruların yanıtlarını Alanya halkı adına ilgililerden merakla bekliyorum.

CHP Alanya Belediye meclis üyesi ERKAN DEMİRCİ

2015-08-11

GÜNÜN KÖŞE YAZISI

ASMİMETRİK SAVAŞIN KODLARI..HEM İÇERDEN HEM DE DIŞARDAN SALDIRI ALTINDAYIZ.

mehmet ergün

ERDOĞAN’ın bugün ‘ÜLKEMİZ ASİMETRİK SAVAŞ İÇİNDE OLUP EĞER BİR OLMAZSAK YENİDEN SEVR ŞARTLARI OLUŞUR ’ açıklamasını takip eden saatlerde AKP’li Rize belediye başkanının kent meydanından ATATÜRK heykelini kaldırtması ülkemizin sadece ERDOĞAN’ın belirttiği gibi dışardan asimetrik savaşın değil içerden de asimetrik saldırılarla karşı karşıya kaldığını göstermesDevamı »

Tarih: 22-12-2016 18:01

TWITTER Bizi takip edin..