mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
12-04-2014 07:36
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

Kaygusuz Abdalı yaşatmak Haber Oku

Aylardır siyasetle yatıp kalkan bu kentte bugün farklı bir tablo vardı..Bu tablonun içinde Türkiye'mizin dört köşesinden gelen şair ve öykü yazarlarını gördük ve dinledik..

Edebiyatcı akademisyen Prof Dr Tuğrul İnalın muhteşem sunuş konuşmasıyla başlayan proğramda henüz 14 yaşında öykü yazarı bir öğrenci,Bursa Işıklar Askeri Lisesinin üniformalı öğrencileri,Refik Uğur,Leyla Asan,Kezban Şahin Taysun,İkbal Kaynar,Suriyede Ortadoğuda Mermi yiyen çocukları anlatan şiiriyle Tarihci Ömriye KARATAŞ ve edebiyatcı şair yazarlarımız....
Ve tabi bu güzel tablonun ressamı vardı...ARSLAN BAYIR...Öğretmenlik sadece kara tahtadan ibaret değildir diyerek en son 22 kitaba ulaşan öykü-şiir-denemelerinin yanına GÜNCEL SANAT dergisini eklemiştir.
Anadoluda çıkan her dergi,edebiyatla ilgilenenlerin bir tanıdığı,ahbabı gibidir.Benim içinde öyle olmuştur,eğer bir şehirde bir kaç gün kalacaksam mutlaka o şehirde çıkan dergileri almışımdır. Bir yerel gazete kadar önemlidir o şehrin edebiyat dergileri...Çıktıkları şehrin ruhunu bütün ülkeye , dünyaya duyurur Anadolunun edebiyat dergileri..
Trabzonda ADA,Samsunda YOLCU,Sivasta SÜHAN,Karabükte TAY,Elazığda BİZİM KÜLLİYE,Malatya SOMUNCU BABA,Kayseride BERCESTE örnek dergilerdir.Bu dergiler bulunduğu şehrin ruhunu uzaklara taşır ..Güncel Sanat dergisi de Alanyanın dışa açılan edebi yönüdür ve bu yönden önemlidir.
Yıllardır Edebiyatın içinde olan ARSLAN BAYIR artık bütün bu birikimlerini bir etkinlikle birleştirmek istiyordu...Buna en uygunu dağda gördüğü geyiği takip ederek Elmalıya kadar giden ve orada Abdal Musa tekkesine giren ,oraya hizmet eden Alaiye beyinin oğlu Kaygusuz Abdaldı.Alaaddin Keykubat bu şehrin tarihiyse Kaygusuz Abdal da edebi yönüdür.
Türkiyenin dört bir yanından gelen asker öğrenci akademisyen katılımcılar AKM de adeta görsel ve işitsel şölen sundular..Bugün ekmek yerine kurşun yiyen Suriyeli çocuk Asrafın çığlığını duyduk,Bursa Işıklar Askeri lisesinde okuyan öğrencinin gönlündeki evini yaşadık..
ARSLAN BAYIR bu organizasyonlarıyla Alanyanın adeta Gönüllü Kültür Elçisidir..Bu tür organizasyonların yaşatılması için destek şarttır. Bu şehrin yönetim kademesi bunu göz ardı etmemelidir.
alanya kültür sarayı arslan bayır hoca konuşması Alanyanın bu edebi yönünü ortaya koyan yaşatan Arslan Bayır hocamıza ve ekibine çok teşekkür ediyor,başarılarının devamını diliyorum.
Not:Bu yazıyı sesli olarak dinleyebilirsiniz.Ekmek yerine kurşun yiyen Suriyeli çocuğun feryadı ve Bursa Işıklar Askeri lisesi öğrencisinin gönlümdeki ev şiirini de orjinal haliyle dinleyebilirsiniz.

TWITTER Bizi takip edin..