mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
19-12-2015 18:04
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

AKP'nin senkronizeli siyaseti Haber Oku

Krizin ve savaşın konuşulduğu karamsar bir ortamda eğr bu heyecanlı kalabalık bir belediye başkanını bu coşkuyla ve alkışlarla karşılıyorsa AKP muhalifleri her seçim sonrası 'sandıkta hile var' eleştirileri yerine bu tabloları ve toplantı organizasyonlarını görmelidir.

Bugün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Alanya'ya gelip ulaşım sektörünün lokomotif odası Alanya Minibüsçüler Otobüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri odası başkanı Doğan Bacak ve oda üyeleriyle buluşacağı haberi üzerine Öğretmenevine gittim..Toplantı yerinde sadece oda üyeleri,bürokratlar,diğer oda başkanları,muhtarlar ve vatandaşlarda vardı..Tabi böyle olunca her iki salonda dolmuştu..
Yeri geldi çok sert eleştiriler yaptığımız Menderes Türel bu kez Alanya'ya yıllardır kanayan yara olan ulaşım sorununa neşter vurmak için gelmişti.
Menderes Türel adeta bir siyasi partinin genel başkanı ya da bakan gibi karşılanıyordu.Bu giriş cümleleri bize adeta senkronize olmuş bir örgüt çalışmasına götürüyor..
AKP ve Büyükşehir Antalya'nın bugün Alanya'da gerçekleştirdiği ulaşım sorunları ve çözümü konuları yaptığı kahvaltılı toplantı tam bir senkronize halinde geçti.
Senkronize yüzme yarışları olarak duyduğumuz bu kelime zamanla cep telefonlarımızda ya da üyesi olduğumuz sosyal paylaşım sitelerinde çoğu kez karşımıza çıkar..
Anlamı da bir bütünün parçalarının eşzamanlı olarak uyum halinde çalışmasıdır..İşte bu tablo AKP'nin adeta saatin dişlileri gibi ya da senkronize havuz gösterilerindeki gibi tıkır tıkır işliyordu...Çoktandır gözlemlediğim ve takdir ettiğim bir örgüt yapısına sahip AKP bu kez yine bizi şaşırtmadı..
Menderes'in Antalya ve Alanya koordinatörleri,il ve ilçe başkanları,oda başkanları,bürokratlar bu eşgüdüm çalışmasının bir parçasıydılar.
Bir parti örgütünün,kurumların ve sivil toplum örgütlerinin nasıl harekete geçirileceği,bir çalışmanın içine nasıl çekileceği konusunda tam bir uyum ve kararlılık,ne yaptığını bilen planlı,proğramlı çalışan bir toplantıyı izledik bugün...Bir belediye başkanından ziyade bir siyasi partinin genel başkanı gibi karşılanan TÜREL'i yeri geldi eleştirdik ama bugünkü izlenimim
ne yaptığını ve yapacağını bilen öngörülü,kamusal yarar ilkesine göre çalışan bir başkan gördük..

Krizin ve savaşın konuşulduğu karamsar bir ortamda eğr bu heyecanlı kalabalık bir belediye başkanını bu coşkuyla ve alkışlarla karşılıyorsa AKP muhalifleri her seçim sonrası 'sandıkta hile var' eleştirileri yerine bu tabloları ve toplantı organizasyonlarını görmelidir.
Menderes'in Antalya ve Alanya koordinatörleri,il ve ilçe başkanları,oda başkanları,bürokratlar bu eşgüdüm çalışmasının bir parçasıydılar.
Toplantı salonunda Oda Başkanı Osman Bacak’ın hazırlattığı “13 yılımız belde belediyelerinde heba oldu, Türel geldi şoför esnafı özgürlüğüne kavuştu” afişleri ilk anda dikkat çekti. Toplantının açılış konuşmasını yapan Alanya Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Doğan Bacak, Büyükşehir Yasası’nın büyük faydasını gördüklerini belirterek, “Daha önce işimizi 16 belediye ile çözüyorduk. Şimdi muhatabımız sadece Büyükşehir Belediyesi, taleplerimizi kolaylıkla yapabiliyor ve sonuç alıyoruz dedi.Daha sonra söz alan Türel, kısaca şu vaatleri söyledi:'Önüne gelen C plaka alamayacak. Telekom Kavşağı ve Ticaret Lisesi Kavşağı’nda iki köprülü kavşak, ulaşımda akıllı kart'
Türelin konuşmasındaki başlıklar bunlar...

Burada önemli nokta şu;AKP kadrolarıyla bu kadar senkronize olmuş olarak çalışırken CHP ve MHP aklıma geldi..Örneğin seçim zamanında seçmenin karşısına birlikte çıkmayan ve en son ilçe kongrelerinde Baykala yönelik olarak '80 yaşına kadar siyaset yapmayacağım' diyerek uyumsuz bir örnek sergileyen Mustafa AKAYDIN ile Milletvekilleri adayları AVM leri kapatacağız derken AVM kurdelesi kesen Alanya belediye başkanı YÜCEL'i hatırladım...

Sonuç olarak CHP ve MHP kendi parti içinde üyelerine karşı adeta birbirlerine zıt profiller çizerken AKP hem seçim döneminde hem de sonrasında senkronize olmanın meyvelerini fazlasıyla alıyor ve almaya devam ediyor..
Her seçim sonrası yenilgilerinin seçim hilelerine bağlayan artık bu bahanelerden vazgeçerek CHP ve MHP 'nin AKP örgütlenme modelini bence dikkatlice incelemelerinin zamanı çoktan geldi..

TWITTER Bizi takip edin..