mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
05-05-2015 19:26
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

MECLİS TOPLANTISINDAN NOTLAR Haber Oku

Belediye meclis toplantılarını mümkün olduğunca izlemeye çalışıyorum..Bugünde Mayıs ayının meclis toplantısını izledim.

Toplantı öncesi MHP milletvekili adayı ve aslında bugünkü meclis tablosunun mimarı olan Cafer UYAR ve ilçe başkanı Hilmi ER ,meclis salonunda bulunan izleyici ve meclis üyelerine nezaket ziyareti yapıp,hepsinin elini sıkıp, kısa sohbetler yaptı.

Cafer hoca hakkındaki izlenimim;5.sıra adayı olması kaygısı taşımadan inançla, azimle çalışma içinde olduğu ve belediye başkanlığı seçimlerindeki sinerjiyi yakaladığını gördüm..Yorgun ama rahattı.

Belediye meclisinde bugün yoğun bir gündem vardı..Ancak bugüne damgasını vuran konular,zabıta yönetmeliğindeki değişiklik talebi üzerine yapılan görüşler,iskeledeki balıkcılar kooperatifiyle olan sınır sorunu ile nükleer santral hakkındaki gündem dışı görüşlerdi.

Ancak bunlardan önce bir notu paylaşmak istiyorum..Meclisin ilk toplantısına katıldığımda yazdığım yazıda yeni seçilen başkan YÜCEL'in konsensüs istediği şeklindeydi.Başkanın bu çalışma şeklinin aradan bir yıl geçtikten sonra da devam ettiğini gördüm.Bugünkü gündemlerin çoğunda MHP-AKP ve CHP li meclis üyelerinin oybirliği vardı..Ancak meclisin izne ayrılması ve zabıta yönetmeliğinin değiştirilmesi hususunda aykırı görüşler çıkınca Başkan YÜCEL;muhalefetin sesine kulak verdi.Belki MHP çoğunluğuyla alabileceği bu kararları erteledi..Bu da Başkanın meclis kararlarında oy birliği şartında ısrar ettiğini görüyoruz.

Zabıta yönetmeliğinin değiştirilmesi konusunda AKP grubu adına konuşan Kerim Başkaptan,'zabıta yönetmeliği konusundaki değişiklik hususunun ellerine geçmediğini ve inceleyemediklerini mümkünse bir sonraki aya bırakılmasını talep etti..

CHP grubu adına konuşan Erdoğan TOKTAŞ'ın konuşmasından değişiklik talebini noktasından virgülüne kadar incelediğini gördüm..TOKTAŞ adeta dilbilgisi ve hukuk dersi vererek yönetmelikteki aksaklıklara dikkat çekti,önerilerini de sundu.

Her iki grubunda görüşlerini dikkate alan YÜCEL bu konunun gelecek ay görüşülmesini talep etti,oy birliğiyle kabul edildi.

Sonrasında ise CHP adına söz alan meclis üyesi Erkan Demirci,iskeledeki tel örgü olayına ve oradaki yapılaşmadan söz etti.Bu sözlere cevap veren YÜCEL'in bu konudan oldukça rahatsız olduğu sesinin tonundan,duraksamasından anlaşılıyordu..Özellikle de mendirekte bulunan 5-10 tonluk kayaların parçalanması ve bunun sonucunda olası tehlikeleri anlatırken kızgın ve öfkeliydi.Ancak Başkan,iskeledeki uygulamayla ilgili mücadelede kararlı olduğunu ve burada özellikle ticari yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurguladı..Bu konuda mecliste tam uyum vardı ve muhalif meclis üyeleri YÜCEL'e duruşundan dolayı teşekkür ettiler.

Bana göre meclis toplantısına damgasını vuran gündem dışı konuşma CHP grup sözcüsü Erdoğan TOKTAŞ'tan geldi..Türkiye'de yapılacak olan nükleer santrallerin tehlikesine dikkat çeken Toktaş,oldukca uzun ve etkileyici konuşma yaptı..Belki de bu konuşma dolayısıyla salon sessizliğe bürünmüştü.Toktaş ' Akkuyu'da yapılacak olan santralin bölgeye olan tehlikelerinden,turizme,tarıma,insanlığa ve deniz canlılarına vereceği zararlardan söz etti..Bölgede yetiştirilecek tarımsal ürünlere nükleer bölge içinde üretilmiştir damgasuı vurulması gerektiğinden ve bunun çiftciye vereceği zarardan söz ederek,turistler turistik yerleri tercih ederken yakınlarda bulunan nükleer tehlikeyi dikkate aldığından dolayı turizmin olumsuz etkileneceğinden söz etti.

Bizler her ne kadar Antalya'da ve Alanya'da nükleer karşıtı platformların içinde sosyal medyada yer alsak da TOKTAŞ'ın bu konuşmasıyla bölgedeki nükleer tehlike ilk kez resmi bir kurumda dile getiriliyordu.Bu konuşa bu yönden önemliydi ve bundan sonra da daha çok konuşulacağa benziyordu.

Bugünkü toplantıdan çıkan sonuç;mecliste muhalefetin sesini dinleyen ve kararlarda oy birliği arayan bir başkanı ve mecliste bölgesel sorunları dile getiren,çalışan üyelerin varlığıdır..Bu da Alanya'nın geleceği için şanstır.

TWITTER Bizi takip edin..