mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
15-04-2015 07:02
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

Alanya'da iki önemli siyasetcinin propaganda sınavı Haber Oku

Dün Alanya'da iki önemli siyasetçi vardı. Birincisi Türkiye'de sosyal demokrasiye 42 yıldır hizmet eden,liderlik yapan Deniz Baykal, İkincisi ise 3 dönem AKP milletvekilliği yapan,en son Dış işleri Bakanı olarak görev yapan Mevlüt Çavuşoğlu..

Baykal'ı dün parti binasının önünde ve içinde sayısı 60'ı geçmeyen partili karşıladı..Bunun anlamı ne idi?Antalya'da ön seçimde ikinci olan ,bu partiye uzun yıllar genel başkanlık yapan BAYKAL'a Alanya'da böylesine bir karşılama sürprizi yaşandı.Daha geçen günlerde Niyazi Nefi Kara ve Devrim Kök,Mustafa Akaydın geldiğinde parti binasını dolduran CHP liler Baykala neden ilgisiz kalmıştı?
Zaten Baykalın bu duruma serzenişi sözlerine de yansıdı:İlçe başkanı Yeşildal konuşmasında 'Alanya Baykalın her zaman arkasında oldu ' sözüne Baykalın 'Alanya benim değil ben Alanya'nın arkasında oldum' demesi çok manidardı.
Yıllar önce katır sırtında Alanya köylerini gezen Baykal'a bu vefasızlığın sebebi ne olabilirdi?

Bunun sebebi AKM de yapılan ilçe kongresinde aramak lazım..İki adaylı seçimde Baykalın Yeşildal'ın karşısında olan Karadağı desteklediği haberleri kongre salonunda dolaşıyordu..Ve bu durum Yeşildalın konuşmasına da yansımıştı..Heyecanlı sesine öfkesi de yansımış,protokoldekileri sayarken Eski genel Başkanım sözüne vurgu yapmıştı..Eski genel başkanım dediği bu partiye yıllarca hizmet eden BAYKAL'dı..Benim anladığım ve izlediğim kadarıyla Sn Yeşildal;hala kongre salonundan kurtulamamış,birleştirici başkan olamamıştı..Türktaş kardeşlerin parti içinde uzantıları ve kolları hala başkan üzerinde etkili olduğunu herkes biliyor.Ve bu durum partinin çalışmalarında koordinasyon ve organize olma konusunda zayıf kaldığını göstermesi açısından da önemlidir.Diğer adayları karşılamak için erken saatlerde parti binasına gelen,basına bol fotoğraf veren Türktaş kardeşler BAYKAL'dan neden kaçıyordu?Anladığım CHP'de şimdilik seçime kadar idare edelim,sesimizi çıkartmayalım bir havası var..Seçim sonucundan ziyade 7 haziran'dan sonra ki hesaplar yapılıyor..CHP ALANYA'da sular durulmayacak...

Dünün önemli fotoğraflarından biri de Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'nun Alanya'daki programıydı.Alanya'nın farklı görüşlerini bulunduran yeni adıyla Alaaddin Keykubay üniversitesinin anfisini dolduran öğrencilere ,konuşma yapıyordu..
ANTALYA için önemli bu iki siyasi figürün Alanya gezisinde AKP ilçe teşkilatı adeta CHP'ye bir propaganda organizasyonu nasıl yapılır diye ders veriyordu..
AKP teamül yoklamasında gecesini gündüzüne katarak çalışan ve gönüllerde taht kuran BAŞAK,AKÇALIOĞLU bile kırgınlıklarına rağmen oradaydı.AKP de kümelenme var ancak 7 haziran'da ortak başarıya odaklanmış bir anlayış hakim..

İki siyasetcinin düne yansıyan karelerinde dünün propaganda galibi AKP Alanya teşkilatıydı..Dar parti binasına sıkıştırılmış proğram yerine farklı düşüncelerin merkezine taşınmış bir organizasyon vardı..Belki de AKP yi bütün olumsuzluklarına rağmen bu organizasyon ve propaganda yetenekleriydi..
CHP Alanya bu iki olayı çok iyi yorumlayıp artık kendine gelmelidir.Çünkü seçime az bir zaman kaldı..

TWITTER Bizi takip edin..