mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
29-06-2014 19:58
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

Çocukluğumun FLİPPER yunusunu hatırladım Haber Oku

Televizyonların siyah beyaz ve tek kanal olduğu dönemde dünyayı keşfetmek için tek araçtı siyah beyaz arçelik markalı tv numuz...Ulaşımın ve iletişimin çok kısıtlı olduğu dönemde ekran açıldığında her şeyi unuturduk...FLİPPER o dönemlerde favori dizimdi..

Açık denizin bir kıyı kasabasında insanlarla iletişim kuran bir yunus balığını izlemek hoşuma giderdi,çıkardığı sesler,yüzündeki sevinç ifadeleri,zıplayışı ve özgür yaşamı...

İşte bugün bir kez daha hatırladım çocukluğumdaki okyanusların özgür efendisi FLİPPER'i ve arkadaşlarını...Kendilerini yunusların özgürlüğüne adayanlar bugün alanya atatürk heykeli önünde toplandılar..Broşürler,el afişleri,pankartlar hazırlamışlar...Ve en önemlisi bu meydanda uluslararası bir dayanışma vardı..İsveçlisi,Norveçlisi,Danimarkalısı yunuslar için Alanyada bir araya geliyordu..Bunun anlamı yunusların memleketi yoktur,evrenseldir..
Niçin buradasınız diye sorduğumda hepsinin ortak cevabı ; yunuslar bu parklarda adeta esaret altında..yunuslar insan hassasiyetine en yakın hayvanlar...Yunuslar burada adeta işkence altında...Anne yunusların yavruları daha büyümeden alınarak resmen itlaf ediliyor ve buna seyirci oluyoruz..Bizim insanlardan isteğimiz,bu tür yerlere gitmemeleri,bu suça ortak olmamalarıdır.
Yunus parklarının engelliler için rehabilitasyon merkezi olduğu söylenerek engellilerin masumiyeti kirletiliyor,bunlara inanmayalım...Rehabilite adı altında daha büyük engeller oluşturuluyor..Lütfen bu tür yerlere engelli çocuklarımızı getirmeyelim...
Yunusların sessiz çığlığına destek olanlardan biri de İşçi partisinden belediye başkan adayı olan Zeliha Daşıyıcı hanımefendidir.Her zaman ki duyarlılığıyla gelerek destek olmuştur,böylece sadece seçim zamanı halkın arasında değil her zaman yanında olacağını da göstermiştir.Bu yönden de teşekkür ediyorum..
Bugün 45 derece sıcaklıkta çocukluğumuzun yunusu olan FLİPPLER'lar için küçük çaplı da olsa destek olan aktivistlere teşekkür ediyorum..Okyanusların efendisi Yunuslar için duyarlılığımızı bu ölüm parklarına gtimeyerek gösterelim..

TWITTER Bizi takip edin..