mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
11-06-2014 21:50
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

AÇLIK OYUNU --HUNGER GAMES Haber Oku

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi arasındaki savaşın adı:AÇLIK OYUNU Ocak ayının ortalarına doğru bir akşam üstü eve giderken dikkatimi dağıtacak bir film için DVD kiralama dükkanına gittim...Abi dedi tam sana göre bir film geldi...

DVD kiralama işi yapan Salih benim daha çok aksiyon dram türü filmlerden hoşlandığımı biliyordu..DVD yi alıp kapağına baktığımda bana fikir vermişti.
Filmin adı...Hunger Games...AÇLIK OYUNU idi.
Filmi kısaca anlatayım...Filmin her dakikası aksiyon,dram,heyecan dolu ve görsel bir şölen var...Film gelecek yüzyıllarda Kuzey Amerikada kurulan Uluslararası şirketlerin yönettiği bir Capitolde geçiyor,ülke demiyorum çünkü ülke mantığı kaybolmuş..
Bu bölgede 12 mıntıka var...Her mıntıka ayaklanmalara karşı bir ceza olarak HARAÇ olarak adlandırılan 12-18 yaş arasındaki evlatlarını Capitolün himayesine teslim etmek zorundalar.. Daha sonra da bu haraçlar bir açık hava arenasına götürülerek tek bir kazanan kalana kadar sürecek ölümüne bir mücadele veriyorlar. Bundan böyle bu oyunun adı sonsuza dek açlık oyunları olarak anılacaktır.
İlk başlarda otoriteye ayaklanmanın sonucu olarak mıntıkalara verilen bir ceza olarak başlayan bu oyun daha sonra mıntıkaları birbirine bağlayan geleneksel bir hal ve heyecan almıştır.
Burada elbette konumuz film değil,bu filmde geçen konularla Alanya belediyesi ve Antalya Büyükşehir belediyesinin gelir kaynaklarının paylaşılması arasında benzerlik gördüğüm için yazdım...Bazen filmler gerçeğe bu denli uygun olabiliyor,belki de ben yanılırım,karar sizin...
Antalya filmdeki CAPİTOL , Alanya ise elindeki gelirleri alınan HARAÇ'lardır..Nedir bu haraçlar?
Büyükşehir yasasıyla Alanya belediyesinin hizmet gelirlerinin çoğu Büyükşehire devroldu...Bunlar ilk etapta Şehiriçi ulaşım gelirleri,Su tahsilatı,Hal gelirleri,Sahil ve plajlar,ilan ve reklam...
Daha bir kaç yıl önce bu kentte yaşayan herkes içme suyuna katılım payı adı altında cebinden paralar ödedi...Şimdi ise bu içme suyunun parasını Antalya tahsil ediyor...Ve bana göre en önemli haraçtır bu...
Bu kent yıllardır İL olma hayalleriyle avutuldu...ANAP döneminde başlayan bu avutmalar SİPAHİOĞLU'nun AKP ye geçişiyle tavan yaptı ama nafile..Bugün gelinen noktada ise Alanya artık HARAÇ veren bir mıntıka olmuştur..Zaten önümüzdeki yıllarda da ilçe belediyelerinin de kaldırılacağı şeklinde hazırlıklar olduğu da gelen kesin bilgiler arasında..
En önemli gelir kalemlerini HARAÇ olarak Antalyaya veren Alanya belediyesi nasıl hizmet verecektir,yaşayacaktır?Yoksa yıllarca Açlık oyunlarının içinde yer alıp kazananın bile sevinemeyeceği bir sonuçla mı karşılaşacaktır?Ya da bu zorluklara karşı pes edip oyunun bir parçası olmaya devam edip,geleneksel hale gelmesini mi sağlayacaktır?
Daha önceki yazımda da belirtmiştim BŞB başkanı TÜREL,Antalya piyano festivalinde piyano çalarken yaptığı hataları gülümseyerek izleyiciye kabul ettiren ve hatasından dönebilen sanatçı ruhu olan önemli bir kişiliktir..Bana göre Akdenizin ve Antalyanın bu önemli tarihi,turizm şehrinin gerçeklerini görüp yasalardan aldığı bazı yetkileri devretmelidir...Alanya bir haraç merkezi değil cazibe,yatırım merkezi olmalıdır.Alanyada yaşayan herkesin ortak beklentisi budur..
Unutmadan film hakkında bir önerim olacak..Filmin soundtrackları apayrı güzel...Ayrıca özel olarak dinleyin...

TWITTER Bizi takip edin..