mehmet ergün imza
Köşe Yazarı Mehmet Ergün
Mehmet Ergün
22-04-2014 10:40
alanyabilgi@gmail.com

Yazıyı Sesli Dinleyin

Alanyada Çocukların gülen yüzü ve Büyüklerin endişeleri Haber Oku

Yaz sezonu ile Alanya renkleniyor,Esnafın sezon hazırlıkları,mallarını vitrine yerleştirmek için yeni düzenlemeler görülmeye değer..Dün görülmeye değer bir manzara daha vardı..

Atatürk meydanında rengarenek bir fotoğraf vardı..Bu fotorafın içinde çocuklar,anneler,babalar,dedeler,nine ler,öğretmenleri,palyoçaları vardı.
Kurduğu ülkenin çocuklarına bayram armağan eden ATATÜRKÜN ÇOCUKLARI meydandaydı..Hepsi birbirinden güzel neşeli çocuklar...Ellerinde balonları ,bayraklarıyla Alanyanın gülümseyen yüzü oldular..Dün çocuk olan sadece çocuklar değil bugünü fırsat bilip çocuklarla çocukluğunu yaşayan anneler,babalardı..
Dün alanyada bir başka etkinlik daha vardı..
Alanyada her yıl ALTSO tarafından geleneksel hale getirilen turizm konfransına konuşmacı olarak katılan Turizm Bakanı yardımcısı Dr.Abdurahman ARICI'nın Türkiyede turizm faaliyetleri ve Alanya turizmi için önerileri konuşmasıydı.
Bakan yardımcısı ARICI konuşmasına dünyadan ve türkiyeden istatiski rakamlar vererek başladı.Sonrasında ise Alanyanın yeni turizm merkezleri,golf alanları,veledrom ve kruvazör turizminden söz etti..
Açıkca söyleyeyim ARICI'nın konuşmasından turizmciler ve diğer katılımcılar çok fazla tatmin olmadı,endişeliydiler...Ve bu endişeler sorularına da yansıdı.Aslında konfransa damgasını vuranda dinleyicilerin öneri gibi olan soruları oldu..
Örneğin bir turizmci,yeni turizm alanları için verilen teşvikler ve yeni yataklar yerine mevcut otellere iyileştirme desteği verilerek zaten zorlanan rekabetin daha da zorlaştırılmaması isteği...
İspanya turistlere ören yerlerine ücretsiz bilet verip ülkeye turist girişini özendirirken Türkiyede neden ören yerleri hala paralı ve özelleştiriliyor...
Bir acentacının hanut ve yol güzergahlarında bulunan toplu alışveriş merkezlerine götürülen turistlerin adeta soyulduğunu söylemesi ve bunun zararlarını anlatması..
Turizmin yıllarca kanayan yarası Herşey dahil sisteminin acilen kaldırılması..
Bir dinleyicinin alanyanın ödediği vergilerin ancak yüzde yedisinin alanyaya geri döndüğünü ve alanyanın artık daha çok pay istediğini söylemesi
Engelsiz turizm için otellere yenileme yatırımları konusunda teşvik verilmesi...
Dün sorulamayan bir soru vardı ki;bana göre en önemlisiydi,unutuldu sanırım..
Alanya ve Gazipaşa yeni turizm destinasyon alanları olarak ilan edilirken MERSİN AKKUYU'ya neden nükleer santral konusunda ısrar edildiği...Nükleer santral gölgesinde turizm ne derece etkili olur,yapılabilir mi?
Bakan yardımcısının söz ettiği yatırımların hiç biri aslında turizmcilerin ve esnafın gündeminde yok..Turizmci mevcut sorunlara çözüm ,sektörde iyice zorlaşan rekabete artık tahdit ve yenileme teşviği istiyorken;artan yatak sayısıyla daha da dibe inen fiyatlar ve zorlaşan rekabet varken ARICI'nın bu konularda çalışma yok demesi daha da ilginçti..
Dün Alanyada iki etkinlik vardı birisi ATATÜRK meydanında rengarenk gülümseyen çocuklar ve ALTSO salonunda endişeli büyükler..
Bana göre bu çocukların gülen yüzleriyle bir an önce büyüyüp Alanyanın endişelerini dağıtması en doğru yol olacaktır.Çocuk umuduyla UMUDUMUZ ÇOCUKLAR

TWITTER Bizi takip edin..