Şehit Maaşı Bağlanmayan Vietnamlı Gelin, Ülkesine Döndü

Şehit Maaşı Bağlanmayan Vietnamlı Gelin, Ülkesine Döndü
Şehit maaşı bağlanmayan Vietnamlı gelin, ülkesine döndü*- DİYARBAKIR'da tuzağa düşürülüp, şehit edilen polis memuru Tansu Aydın'ın Vietnamlı eşi Vu Yhuy Tuanvi, şehit maaşı alamadığı için ülkesine döndü.

Şehit maaşı bağlanmayan Vietnamlı gelin, ülkesine döndü

*- DİYARBAKIR"da tuzağa düşürülüp, şehit edilen polis memuru Tansu Aydın"ın Vietnamlı eşi Vu Yhuy Tuanvi, şehit maaşı alamadığı için ülkesine döndü.

Diyarbakır"da, 23 Temmuz 2015 tarihinde Şehitlik semtinde trafik kazasıyla ilgili tutanak tutarken uğradığı silahlı saldırıda şehit olan evli ve 6 yaşında bir kız çocuğu babası 37 yaşındaki Tansu Aydın"ın cenazesi 24 Temmuz"da Zonguldak"ta toprağa verildi. Tansu Aydın"ın Vietnamlı eşi 38 yaşındaki Vu Yhuy Tuanvi, cenaze aracından şehidin tabutunun yanına uzanıp, herkesi ağlatmıştı. Cenaze töreninde ise Budist inancına göre dua eden ve ağıtlar yakan Vietnamlı kadın, ülkesine dönmeyi düşünmediğini söylemiş, Ona sonsuza dek eş olmaya söz vermiştim ve öyle olacak. Onu burada bırakıp ülkeme dönmeyi düşünmüyorum demişti.

BAKANLAR KURULU KARARIYLA VATANDAŞ OLDU

Yasalara göre, bir Türk vatandaşıyla evlenen yabancı uyruklu kişi, 3 yıl içinde Türk vatandaşlığını elde edebiliyor. Henüz 2 aylık evliyken eşini hain saldırıda teröre kurban veren Vietnamlı Vu Yhuy, 3 yıl şartına rağmen Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşı oldu. Ancak işsiz olan, geliri bulunmayan Vu Yhuy Tuanvi, şehit maaşı da bağlanmayınca ülkesine dönmek zorunda kaldı. Vu Yhuy Tuanvi"ye eşi şehit düşmeden vatandaşlığa geçmiş olması durumunda maaş bağlanabileceği belirtildi.

ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN GİTTİ

Antalya"da yaşayan, kardeşi Tansu ve Vu Yhuy"u tanıştıran Banu Aydın İlleez, Vietnamlı yengesinin kardeşinin şehit düşmesinden sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına geçtiğini anlattı. Vu Yhuy"a bu nedenle maaş bağlanmadığına dair kendilerine bilgi verildiğini kaydeden İlleez, Kardeşim şehit düştükten sonra Bakanlar Kurulu özel toplanarak Vu Yhuy"u Türk vatandaşlığına aldı. Türk kimliği de var. Ancak maaş bağlanmadı. Karara itiraz ettik dedi.

TEMMUZDA GELECEK

Vu Yhuy"un ilk evliliğinden iki çocuğunun da bulunduğunu anlatan Banu Aydın İlleez, şunları kaydetti:

Şu an kendisi Vietnam"da. Yaklaşık 1.5 ay önce gitti. Geri dönecek ama ilk eşinden 8 ve 12 yaşında iki çocuğu var. Onların eğitimi var. Burada benim yanımda kaldılar. Maaşı olmayınca çocuklarının eğitimini düşünmek zorunda kaldı. Temmuz ayında kardeşimin şehit düşmesinin yıldönümü. Bir yıl dolacak. O zaman gelecek. Zaten her 6 ayda bir Türkiye"ye gelecek. Burada yaşamayı düşünüyordu. Şartlar böyle olunca mecburen geri dönmek zorunda kaldı. Burada bir düzen kurmuştu. Maaşı bağlanmış olsaydı gitmeyecekti. Türkçe bilmediği için çalışamıyor. Bu nedenle de bir geliri yoktu. SGK"ya itirazımızı yaptık. Avukatlarla da görüştük. Yargı süreci başlayacak.