Tarihi Kilise Alanında Kazı Başladı

Tarihi Kilise Alanında Kazı Başladı
Korkuteli’ne bağlı Ulucak susuz mahallesinde kaçak kazıda 2500 yıllık Bizans dönemine ait kilise ve yerleşim yeri ortaya çıkmasının ardından Elmalı Müze Müdürlüğü ekipleri bölgede kazı çalışmalarına başladı.

Korkuteli"ne bağlı  Ulucak susuz mahallesinde kaçak kazıda 2500 yıllık Bizans dönemine ait kilise ve yerleşim yeri ortaya çıkmasının ardından  Elmalı Müze Müdürlüğü ekipleri bölgede kazı çalışmalarına başladı.

Elmalı Müze Müdürlüğünde görevli 6 kişilik ekip, 2500 yıllık Bizans dönemine ait kilisenin etrafını şeritle kapatarak kazı çalışmasını başlattılar. Müze ekipleri, çalışmalarla geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan  Korkuteli, arkeolojisi açısından önemli arkeolojik verileri ortaya çıkaracaklar.

Yerleşimde öncelikle iskanın ne kadarlık bir alana yayıldığını saptamak amacıyla sistematik buluntu toplama çalışmaları yapılmış ve topografik plan oluşturuldu. Oluşturulan topografik plan çerçevesinde başlatılan kazı çalışmalarında ortaya çıkacak. Kaçak kazı sonrası taban mozaikleri ve arkeolojik eserlerin nasıl korunması gerektiğine ise  Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından karar verileceği bildirildi.

Ulucak Susuz mahallesinde kaçak kazı sonucu ortaya çıkartılan Bizans dönemine ait taban mozaiklerinin bulunduğu alanın 1. derece sit alanı olarak ilan edileceği, alanda da bilimsel ve arkeolojik kazı çalışılmaları hemen başlayacağı öğrenildi.

Kazı çalışması ile ilgili olarak müze yetkilileri açıklama yapmadı.