Ramazan Öncesi Hijyen Semineri Düzenlendi

Ramazan Öncesi Hijyen Semineri Düzenlendi
Alanya Belediyesi, Ramazan ayı öncesinde gıda üretimi yapan restaurantlar, lokantalar, yemek fabrikaları, pastaneler, simit ve ekmek fırınları, yufka üretim yerleri, dondurma imalathaneleri işletmecilerini bilgilendirmek amacıyla hijyen semineri düzenledi.

Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından 2016 yılı içerisinde tüm ilçe genelinde merkez ve beldelerde yer alan işletmelere ayrı ayrı düzenlenen hijyen, gıda, gürültü ve hava kirliliği konulu seminerlerin 4’ncüsü Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula’nın katılımıyla Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula; denetimlerin işletmeleri cezalandırma prensibinde değil; uygunsuzlukların giderilmesi amacıyla eğitim ve bilgilendirme şeklinde yapıldığı belirtti.

Zabıta Müdürü Hasan Akın da; Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle gıda üretimine yönelik çalışan işletmelere yönelik bilgilendirme seminerleri ve denetimlerin arttırıldığını söyledi.

Açıklamaların ardından Çevre Mühendisi Sibel Taşdibek de, üretim faaliyetinde bulunan “Restaurantlar, Lokantalar, Yemek Fabrikaları, Pastaneler, Simit ve Ekmek Fırınları, Yufka Üretim Yerleri, Dondurma İmalathaneleri “ gibi işletmelere yönelik hava kirliliği, kullanılan ekipmanlardan kaynaklı gürültü ve hijyen konularına ait bilgilendirme yaptı.

Gıda mühendisi Ahmet Serter ise; hijyen konularına ait yasal mevzuat, alınması gereken önlemler, uyulması gereken kurallar ve yapılan denetimlerde rastlanılan eksikliklere ait konulardan bahsederek; uygun koşullarda saklanmayan gıdaların biyolojik, kimyasal ve fiziksel risklerine ve bunların insan sağlığı açısından tehlikelerine değindi. Serter, Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Yönetim Sistemi (HACCP) dünyaca kabul görmüş 7 ilkenin altını çizdi. ISO 22000 Gıda Güvenliği konuları hakkında bilgi verdi.