Mükelleflere duyuru! Vergi daireleri o tarihe kadar kapandı

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla Korona Virüs Hastalığı (Kovid-19) İle Etkin Mücadele Kapsamında Alınan Bazı Tedbirler Hakkında Duyuruda bulundu. Yapılan duyuruda Vergi Dairelerine verilecek olan tüm dilekçe, başvuru, beyanname 10 Nisan 2020 tarihine kadar sadece elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden yapılacağı ya da posta yoluyla gönderileceği belirtildi

- Bu haber 2021 kez okundu.

Mükelleflere duyuru! Vergi daireleri o tarihe kadar kapandı

Koronavirüs salgını (Kovid-19) İle Etkin Mücadele Kapsamında Alınan Bazı Tedbirler Hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda Vergi Dairelerine verilecek olan tüm dilekçe, başvuru, beyanname 10 Nisan 2020 tarihine kadar sadece elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden yapılacağı ya da posta yoluyla gönderileceği belirtildi. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi https://www.gib.gov.tr üzerinden yapılan duyuruda “Yeni Korona Virüs Hastalığı (Kovid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşların kalabalık ortamlarda bulunmaması önem arz ettiğinden, Başkanlığımızca yapılan değerlendirmeler sonucunda vergi uygulamaları konusunda aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmış olup söz konusu tedbirlere mükelleflerimizce de uyulması tüm toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir” denildi.

TÜM İŞLEMLER 10 NİSAN'A KADAR SADECE İNTERAKTİF YAPILACAK
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda alınan tedbirler kapsamında, 10 Nisan 2020 tarihine kadar vergi dairesine verilmesi gereken tüm dilekçeler İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda verileceği ya da posta yoluyla gönderilmesi gerektiği kaydedildi. Bu çerçevede; işe başlama, işi bırakma, şube açılış-kapanış, borcu yoktur yazısı, mükellefiyet durum yazısı, tecil başvurusu, uzlaşma talebi ve benzeri tüm dilekçeler elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden ya da posta yoluyla gönderilecek. 10 Nisan 2020 tarihine kadar gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazanç ve iratlar için sadece Hazır Beyan Sistemi üzerinden beyannameler verileceği belirtilen duyuruda 31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığı, belirtilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisi beyannamelerinin ise Hazır Beyan Sistemi üzerinden web (hazirbeyan.gib.gov.tr) veya mobil uygulamalarını kullanarak ya da posta yolu ile gönderilebileceği kaydedildi. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi https://www.gib.gov.tr üzerinden Korono Virüsle etkin mücadele kapsamında alınan tedbirler şu şekilde olduğu belirtildi; “Kredi kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilen vergi, harç ve idari para cezası ile değerli kağıt bedellerine ilişkin ödemeler 10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesi vezneleri yerine İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılacak.

VERGİ ÖDEMELERİ İNTERAKTİF YA DA PTT ÜZERİNDEN YAPILACAK
Kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi ödemeleri vergi dairelerinin vezneleri yerine alternatif ödeme kanalları (İnteraktif Vergi Dairesi, anlaşmalı bankalar ve PTT) kullanmak suretiyle gerçekleştirilecek.

POTANSİYEL VERGİ NUMARALARI ELEKTRONİK ORTAMDA OLUŞACAK
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, potansiyel vergi kimlik numarası taleplerini İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) uygulaması üzerinden gerçekleştirecek ve potansiyel vergi kimlik numarası elektronik ortamda oluşturularak kendilerine tevsik edici resmi belge söz konusu uygulama üzerinden sunulacak. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin potansiyel vergi kimlik numarası almak için bundan böyle vergi dairelerine müracaat etmelerine gerek bulunmamakta.” Bu haber http://www.ulusalajans.com/'dan alınmıştır.

.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.