Kaymakam Tanrıseven'in Dünya Engelliler Haftası Mesajı

Kaymakam Tanrıseven'in Dünya Engelliler Haftası Mesajı
Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, 10-16 Mayıs “Dünya Engelliler Haftası” nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, 10-16 Mayıs “Dünya Engelliler Haftası” nedeniyle bir mesaj yayınladı.
İlçe Kaymakamımızın mesajı şöyle:
Engelliler (Sakatlar) Haftası, 10-16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır.
Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi engelli (sakat) olarak tanımlanmaktadır.
Engellilerimizin başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmeleri için yapılan çalışmalar, toplumsal ilgi ve duyarlılığımız ile hız kazanacaktır. Bu çerçevede engellilerimizin üreten, bağımsız bireyler olarak sosyal hayatın bütün alanlarında etkin biçimde yer alabilmesi için sivil toplum kuruluşlarımıza, medyamıza ve vatandaşlarımıza da ayrı ayrı görevler düşmektedir.
Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür.
Alanya Kaymakamlığı olarak hedefimiz, engelli vatandaşlarımızın her türlü imkân ve hizmete herkes kadar ulaşabildiği engelsiz bir Alanya’dır. Bu konudaki bilinç ve hassasiyetin daha da artmasına vesile olması temennisiyle Dünya Engelliler Haftasını kutluyor, herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Hasan TANRISEVEN
Kaymakam